Louisa Kannengiesser-Piepenhagen

Louisa Kannengiesser-Piepenhagen též Aloisie Kannengießer (11. května 1825 Praha-Staré Město [1] - 4. listopadu 1893 Praha), byla česká resp. českoněmecká malířka krajin a žánrových obrazů.

Louisa Kannengiesser-Piepenhagen
Louisa Piepenhagenová na dobovém portrétu
Narození11. května 1825
Praha-Staré Město
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí4. listopadu 1893 (ve věku 68 let)
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povolánímalířka, výtvarnice a kreslířka
RodičeAugust Bedřich Piepenhagen
PříbuzníCharlotte Weyrother-Mohr Piepenhagen (sourozenec)
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Louisa Piepenhagenová se narodila na Starém Městě pražském jako nejmladší ze čtyř dětí malíře Augusta Piepenhagena. Provdala se za Hermanna Kannengiessera[2] do pruského města Prenzlau. V letech 1866-1869 policejnímu ředitelství v Praze ohlásila, že se provdala a žije v pruském Prenzlau nebo Breslau (ve Vratislavi)[3]. Po svém ovdovění se roku 1876 vrátila zpět do Čech, ale již 11. května 1876 dostala povolení k vycestování na dva roky[4]. O profesi jejího manžela není nic známo, Georg Kannengiesser (1814-1900) byl pruský malíř a pedagog. Používala obě příjmení Kannengiesser-Piepenhagen (resp. Kannengiesser, née - rozená Piepenhagen).

Od roku 1876 žila střídavě v Praze na Starém Městě na nároží dnešního Smetanova nábřeží a ulice Karolíny Světlé v dvojdomě čp. 325/I-326/I, na Lochotíně u Plzně, předtím ve Vídni. Stejně jako její sestru Charlotta ji v krajinomalbě pravděpodobně vyškolil její otec August Piepenhagen. V letech 1851-1854 procestovala s otcem a sestrou Charlottou Německo, Francii, Belgii a Švýcarsko. Od roku 1866 vystavovala Louisa pravidelně na výstavách Krasoumné jednoty (tehdy německy zvané Kunstverein für Böhmen) v Praze. V roce 1866 podnikla další z cest po Německu. Kolem roku 1869 pobývala na Lochotíně u Plzně. V letech 1871-1875 obesílala pražské a vídeňské výstavy z Vídně, kde v té době žila. V roce 1876 pravidelně obesílala výstavy ve Vídni. V roce 1884 navštívila společně se sestrou Charlottou Itálii.

Roku 1893 zemřela bezdětná v Praze. Pohřbena byla do rodinné hrobky Piepenhagenů na evangelickém hřbitově v Karlíně, přenesené později na Olšanské hřbitovy[5].

Tvorba

Věnovala se především krajinomalbě, olejem či kvašem malovala idealizované kompozice v romantickém stylu s umělým ateliérovým osvětlením, ale také žánrové figurální scény. V kresbách z rodinného života dospěla k realismu[6].

Galerie

Zajímavost

  • Náhrobní sochu anděla smrti či truchlící múzy z rodinné hrobky Piepenhagenů vytesal Tomáš Seidan a použila ji roku 2019 Správa pražských hřbitovů na své novoročence.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv. Jiljí na Starém Městě pražském
  2. Pobytová přihláška pražského magistrátu ji označuje jako vdovu
  3. První pobytová přihláška pražského policejního ředitelství
  4. Druhá pobytová přihláška pražského policejního ředitelství
  5. Archivovaná kopie. www.hrbitovy-adopce.cz [online]. [cit. 2016-12-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.
  6. NBH, 1998, s. 612

Literatura

  • NBH (Naděžda Blažíčková-Horová): heslo Louisa Piepenhagenová, in: Nová encyklopedie českého výtvarného umění II. (N-Ž), editorka Anděla Horová. Praha 1998, s. 612
  • Naděžda Blažíčková-Horová: Česká krajinomalba a veduta v období klasicismu a preromantismu, in: Dějiny českého výtvarného umění III/1, Academia Praha 2001, s. 396-397.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.