Lobpön Cečhu rinpočhe

Lobpön Cečhu rinpočhe (1918, Bhútán - 10. června 2003) byl buddhistický mnich, velký učenec tibetského buddhismu.

Lobpön Cečhu rinpočhe
Narození1918
Punakha Dzong
Úmrtí10. června 2003 (ve věku 84–85 let)
Bangkok
Povoláníbhikkhu a učitel
Nábož. vyznáníbuddhismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Narodil se v roce 1918 v Bhútánu. Ve věku sedmi let se stal mnichem v dzongu Phunaka, největším klášteře v Bhútánu. Bhútán opustil ve věku 13 let a se svým strýcem a učitelem z linie Dugpa Kagjü, Ngawangem Palzangem, nazývaným také Šerab Lama, odešel do Nepálu, aby se tu učil a praktikoval. Obdržel plné vzdělání a meditoval za nejtvrdších podmínek v Milaräpových jeskyních a na mnoha výjimečných místech Guru Rinpočheho. Později se Lobpön Cečhu rinpočhe vrátil do Bhútánu a tam svá studia rozšířil. Nato cestoval se svým učitelem do Nepálu a na několika odosobněních zdokonalil svou meditační praxi. Rinpočhe také absolvoval několik poutních cest ke klášterům a výjimečným místům v Tibetu.

Měl mnoho učitelů z linií Kagjü, Ňingma, Sakja a Gelug. Právě odkaz série iniciací čhig šä kun dol (Jedno rozpoznáno – vše zrealizováno), jehož část předal v roce 2002 v německém Kasselu, obdržel v Bhútánu díky laskavosti členky bhútánské královské rodiny ve dvaceti letech od blízkého žáka 15. karmapy.

Setkání se 16. Karmapou

V roce 1944 se v Bumthangu v centrálním Bhútánu setkal s 16. Gjalwou Karmapou. Karmapa se stal jedním z jeho nejdůležitějších učitelů. Od něho dostal učení a odkazy linie Karma Kagjü. 16. Karmapa o Lobpönovi Cečhu rinpočheovi řekl: "Pokud já jsem buddha, on je Ánanda". Nutno dodat, že Ánanda byl jeden z nejoblíbenějších žáků Buddhy Šákjamuniho.

Aktivita v Nepálu

V následujících letech se rinpočhe stal velmi důležitým pro buddhisty v Nepálu. Staral se o celou řadu klášterů pro mnichy a mnišky pocházející z řad místních obyvatel – národnostních skupin Šerpů, Tamangů, Gurungů, Névárů, Cumbasů, Tibeťanů a Bhútánců. Rinpočhe podporoval výstavbu škol, nemocnic, obnovu starých stúp, meditačních míst a klášterů a zřídil mnoho otáčecích „mlýnků“ s mantrou Om mani päme hung. Kvůli mnoho desítek let trvající aktivitě byl rinpočhe považován za klíčovou postavu, která udržovala pohromadě různá buddhistická společenství v Nepálu. Mnoho let také pracoval pro rozvoj 18 nejodlehlejších regionů Nepálu, ležících v nejvzdálenějších oblastech Himálaje.

Aktivita na Západě

V roce 1987 navštívil na pozvání svých prvních západních žáků a blízkých přátel lamy Oleho Nydahla a Hannah Nydahlové poprvé Evropu. Od té doby až do své smrti v roce 2003 cestoval často po západní i východní Evropě, Severní a Jižní Americe i Austrálii, aby zde v centrech Karma Kagjü založených lamou Olem Nydahlem předával vysvětlení a četné iniciace.

Lobpön Cečhu rinpočhe vybudoval třináctimetrovou stúpu Káláčakry ve Španělsku a dvě další v Německu, další v Polsku, Rakousku a Kalmycku. Posledním projektem byla stavba největší stúpy v západním světě ve španělské Benálmadeně. Navštívil také různá buddhistická centra v Číně, Tibetu, Mongolsku, Japonsku, Koreji, Thajsku, na Tchaj-wanu, Srí Lance, v Bhútánu, Indii a Hongkongu. Lidé nejrůznějšího původu měli možnost pocítit nesmírnou sílu jeho soucitu, který dodnes přináší užitek mnoha bytostem.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.