Šerab Gjalcchän rinpočhe
Šerab Gjalcchän rinpočhe (* 1950) je buddhistický lama linie Kagjü. Titul „Maniwa“, jehož je držitelem, je udělován mistrům praxe na Milující oči, kteří odříkali nejméně jednu miliardu manter Om mani peme hung.
Šerab Gjalcchän rinpočhe | |
---|---|
Narození | 1950 (71–72 let) |
Povolání | mnich |
Nábož. vyznání | buddhismus |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Rinpočhe byl rozpoznán 16. Karmapou, Rangdžungem Rigpä Dordžem. Byl výjimečně nadaným studentem, dokonale ovládl všechny aspekty tradičního buddhistického studia, od súter a tanter, přes rituály, hudbu, vědu, umění a komponování.
Mládí
Šerab Gjalcchän rinpočhe se narodil v Nepálu na hranici s Tibetem v oblasti Manang. V tibetštině se tato oblast nazývá Nyishang. Studovat Dharmu začal v osmi letech. Učil se nejdříve psát, číst atd. Když mu bylo 12 let, praktikoval Ngöndro, Čtyři přípravná cvičení – Poklony, Diamantovou Mysl (tib. Dorje Sempa, praxe Mandaly a Guru jógu (meditace na učitele). Když mu bylo 13-15 let, chodíval po různých domech, tak jak to bylo v Tibetu a Nepálu zvykem, a četl pro lidi důležité texty Dharmy a prováděl púdži (meditace zpívané v tibetštině). V patnácti letech odcestoval do Rumteku v severovýchodní Indii a setkal se 16. karmapou Rangdžungem Rigpä Dordžem. Obdržel od karmapy buddhistické útočiště a také se stal mnichem. Zde zůstal tři roky a studoval Dharmu. Mimo jiné se učil hrát na různé hudební nástroje, připravovat tormy (pomůcky, které používají lamové při iniciacích a slouží jako věnování) a kreslit mandaly. V Rumteku také obdržel Šerab rinpočhe mnohé iniciace od 16. karmapy. Když bylo rinpočhemu 28 let odešel na odosobnění (intenzivní meditační dlouhodobé soustředění). Poté odešel do Nepálu - bylo to v době kdy zemřel 16.karmapa. V Nepálu v Pokhaře nechal vybudovat místo pro meditace pro mnišky. V Pokhaře také začal Šerab Gjalcchän rinpočhe s recitací manter Óm mani padmé húm.
Aktivity Rinpočheho
Mezi mnohými aktivitami je rinpočhe také mistrem retreatového centra na tříletá odosobnění v Pharpingu, Nepálu. Dal vybudovat a spravuje klášter se stovkou mnišek v Káthmándú a také pokračuje se stavbou kláštera pro mnichy východně od hlavního města.
Rinpočhe vede několikrát ročně tisíce praktikujících ve společné praxi Ňungnä a Milujících očí ve svém klášteře Ňešang ve Svájambhunáth v Káthmándů. V průběhu let bylo touto tradicí nastřádáno 15 miliard manter.
Návštěva Prahy
Ve dnech 20. a 21. září 2006 navštívil Šerab Gjalcchän rinpočhe Prahu. Předal zde iniciaci na Diamantovou Mysl (tib. Dordže Sempa, skt. Vadžrasattva) v párovém spojení, sliby bódhisattvy a učení Dharmy. Navštívil staré město pražské, projel se na lodi po Vltavě a na Karlově mostě požehnal rytinu malého psa, kterého se lidé obvykle dotýkají a činí přání.