Liliovec

Liliovec (Narthecium) je rod jednoděložných rostlin z čeledi liliovcovité (Nartheciaceae). Starší taxonomické systémy ho řadily někdy do čeledí kýchavicovité (Melanthaiceae), popř. do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.).

Liliovec
Liliovec kostilomka (Narthecium ossifragum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádsmldincotvaré (Dioscoreales)
Čeleďliliovcovité (Nartheciaceae)
Rodliliovec (Narthetium)
Huds., 1762
Druhy kdysi rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se o vytrvalé pozemní byliny s plazivými oddenky. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými. Listy jsou převážně jen v přízemní růžici, na lodyze je několik (3-6) poměrně redukovaných lodyžních listů. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, většinou úzce čárkovité, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, v květenstvích, většinou ve vrcholových hroznech. V květenství jsou přítomny listeny. Květy jsou pravidelné, okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), okvětní lístky jsou volné, vytrvalé, za květu rozestálé, za plodu vzpřímené, žlutavé nebo zelenavé. Tyčinek je 6, ve 2 přeslenech, nitky jsou hustě vlnaté. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, synkarpní, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, jedná se o tobolku, většinou hluboce trojlaločnou. Semena jsou četná a nitkovitá.

Rozšíření ve světě

Je známo asi 4-8 druhů (záleží na pojetí), které jsou rozšířeny v Evropě, východní Asii a v Severní Americe.

Výskyt v Česku

V ČR v současnosti neroste žádný druh, ale naposledy v roce 1900 rostl poblíž Slatiňan liliovec kostilomka (Narthecium ossifragum). Možná že v 19. století rostl i v Polabí. Později vyhynul.

Seznam druhů

Literatura

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.