Lawrence DeLucas

Lawrence James DeLucas (* 11. července 1950 Syracuse, stát New York, Spojené státy americké) je americký vědec a astronaut, 272. člověk ve vesmíru po absolvování letu raketoplánem.

Lawrence James DeLucas
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození11. července 1950 (71 let)
Místo narozeníSyracuse, New York, USA
Čas ve vesmíru13 dní 19 hodin 30 minut
Kosmonaut od1990
MiseSTS-50
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí a výcvik

Vysokoškolské vzdělání v oboru chemie získal na Univerzitě Birmingham v Alabamě (University of Alabama at Birmingham). Zde také již jako doktor získal v letech 1994-1996 zaměstnání ve vědeckém centru makromolekulární chemie (The Center for Biophysical Sciences and Engineering, The University of Alabama at Birmingham), později se stal jeho ředitelem. Je autorem 25 patentů a dvou vědeckých knih.

Ještě před svým letem se oženil a založil si rodinu. Jeho manželkou je Katherine Gesterová, mají dceru Katherine (* 1983) a dva syny – Roberta (* 1982) a Johna (* 1987). Používá přezdívku Larry. Jeho zájmy: basketbal, bowling, modely letadel, astronomie.

Let do vesmíru

Raketoplán Columbia odstartoval ke svému 12. letu z floridského kosmodromu na Mysu Canaveral počátkem léta roku 1992. Na jeho palubě byla jednak vědecká laboratoř Spacelab v provedení USML-1 a také sedmičlenná mezinárodní posádka. Velitelem mise byl Richard Richards, s DeLucasem letěli dále Kenneth Bowersox, Carl Medade, Eugene Trinh z Vietnamu a dvě ženy, Bonnie Dunbaiová a Ellen Bakerová. Doktor DeLucas, kterému bylo necelých 42 let, zde byl jakožto univerzitní biochemik specialistou pro užitečné zařízení, tedy obsluhou Spacelabu. Mise získala v té době rekord v délce letu raketoplánu také díky odkládanému přistání pro špatné počasí na kosmodromech v USA. Nakonec přistáli tam kde startovali, na Floridě. V evidenci COSPAR byl let katalogizován 1992-034A.

Je registrován jako 272. člověk ve vesmíru s 13 dny strávenými v kosmu.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.