Lázně Jeleč

Lázně Jeleč (německy Bad Geltschberg, Geltschbad) byly díky svým léčebným pramenům bohatými na železo na přelomu 19. a 20. století vyhledávaným lázeňským střediskem. Lázně se nacházely na katastrálním území vsi Horní Vysoké, která je částí obce Levín v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji.

Lázně Jeleč
Bad Geltschberg okolo roku 1900
Poloha
AdresaHorní Vysoké, Levín, Česko Česko
Souřadnice50°36′38″ s. š., 14°16′37″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vysoká poloha 400–425 m n. m. jakož i vynikající klimatické vlastnosti sem přilákaly v roce 1839 knížecího lobkovického panského lékaře Jana Mayera z Lindenthalu a také německého přírodovědce Alexandra von Humboldta. Od roku 1890 měly lázně výhodné železniční spojení jak do Ústí n. L. a Děčína, tak i do Litoměřic a na Českolipsko díky nové trati Velké Březno – Lovečkovice – Verneřice/Úštěk. Tato železniční trať byla zrušena v roce 1978.

V lázních se používala prostá železitá voda ke koupelím.[1] Zanikly po druhé světové válce. Některé lázeňské budovy zůstaly zachovány a slouží jiným účelům, rozsáhlý park není udržován, avšak část vysazených dřevin se zachovala.

Jeleč je rovněž dřívější název vrchu Sedlo.

Odkazy

Reference

  1. KAČURA, Georgij. Minerální vody Severočeského kraje. 1. vyd. Praha: Ústřední ústav geologický, 1980. 170 s. S. 38.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.