Sedlo (České středohoří)

Sedlo (také Vysoké levínské sedlo či Levínské sedlo, německy Geltschberg) je vrch vysoký 727 m n. m. nacházející se nedaleko od Liběšic v Českém středohoří v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji.[2] Je známý též pod starším názvem Jelečský vrch nebo Jelečská hora.

Sedlo
Sedlo od Chotiněvsi

Vrchol727 m n. m.
Prominence417 m ↓ 2 km SV od Bezdězu
Izolace23,6 km → Milešovka[1]
SeznamyNejprominentnější hory CZ #20
Hory Českého středohoří #4
Poznámkadruhý znělcový vrchol (541 m)
Poloha
StátČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Verneřické středohoří / Litoměřické středohoří / Třebušínská hornatina
Souřadnice50°35′35″ s. š., 14°15′50″ v. d.
Sedlo
Horninačedič a znělec
PovodíLabe
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Sedlo
Pohled ze směru od České Lípy
Základní informace
Vyhlášení11. listopadu 1968
Nadm. výška487–727 m n. m.
Rozloha42,2 ha
Poloha
StátČesko Česko
OkresLitoměřice
UmístěníLiběšice
Další informace
Kód383
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Přírodní poměry

Relativně vysoká hora tvořená trachybazaltem[3] má dva výrazné vrcholy vrcholy, která z dálky svým tvarem může připomínat jezdecké sedlo.[zdroj?] Hřbet je tvořen povrchově vyvřelým tefritem, který je typický pro České středohoří, ale i další místa v Česku, například Ralsko nebo Kunětická hora. V místě nejvyššího bodu se stýkají úzké strukturní hřbety, na jejichž úbočích lze pozorovat procesy a následky svahových pohybů a mrazového zvětrávání horniny, jako jsou mrazové sruby, deskovitá a sloupcová odlučnost horniny, kamenná moře nebo balvanové haldy.[3]

Vyšší vrchol se nazývá Sedlo nižší vrcholek pak Malé Sedlo (541 m n. m.).[2] Vrchol Malého Sedla je znělcový. Na západním úpatí Sedla se také nachází menší vrch Litýš (491 m n. m.) ze stejnojmennou zříceninou hradu.[2] Vrch Sedlo je viditelný z mnoha míst v dolním Polabí i odjinud, tvoří přirozenou přírodní dominantu obci Liběšice i městu Úštěk.

Kamenný amfiteátr

Téměř na vrcholu hřebene Sedla se nachází Kamenný amfiteátr, což je sada kamenů vzniklých díky sloupcové odlučnosti živičného tefritu při vychládání magmatu, podobně jako známější čedičové varhany.

Ochrana přírody

Celý vrchol hory je chráněn jako národní přírodní rezervace Sedlo v CHKO České středohoří, v níž platí zákaz pohybu mimo značené cesty. Důvodem ochrany jsou zbytky původních listnatých lesů se vzácnou květenou (Hvězdnice alpská) i živočichy (Lejsek černohlavý). Rozloha chráněného území je 42,2 ha.[4]

Přístup

Na vrchol vede zeleně značená turistická trasa z Třebušína do Levína, na kterou se na úpatí napojují žlutě značená trasa z Liběšic a červeně značená trasa z Třebušína do Úštěka.[5]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Základní mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-10-24]. Dostupné online.
  3. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Sedlo, s. 394–395.
  4. NPR Sedlo [online]. AOPK ČR [cit. 2015-03-28]. Dostupné online.
  5. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-11-15]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.