Kyjevská přehrada

Kyjevská přehrada (ukrajinsky Київське водосховище), také "Kyjevské moře" je přehradní nádrž na řece Dněpr, na území Kyjevské a Černihivské oblasti na Ukrajině a zasahuje až do Homelské oblasti v Bělorusku. Jižní konec přehradní nádrže s hrází a elektrárnou leží asi 20 km severně od Kyjeva, na severozápadním konci leží obec Černobyl. Nádrž má rozlohu 925 km². Je 110 km dlouhá a maximálně 12 km široká. Průměrná hloubka je 4,1 m. Má objem 3,7 km³.

Київське водосховище
Kyjevská přehrada
poloha přehrady na mapě
Poloha
SvětadílEvropa
StátUkrajina Ukrajina, Bělorusko Bělorusko
Oblasti:
Oblasti
Kyjevská, Černihivská
Homelská
Zeměpisné souřadnice50°36′ s. š., 30°30′ v. d.
Rozměry
Rozloha925 km²
Délka110 km
Šířka12 km
Objem3,7 km³
Prům. hloubka4,1 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Přítok vodyDněpr, Teteriv, Irpiň
Odtok vodyDněpr
SídlaKyjev
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodní režim

Přehrada byla vybudována v letech 1960–1966 na řece Dněpru jako součást Dněperské kaskády. Vodní elektrárna u města Vyšhorod má výkon 440 MW. Úroveň hladiny kolísá v rozsahu 1,5 m.

Využití

Reguluje sezónní kolísání průtoku. Především byla vybudována s cílem rozvinout vodní dopravu, energetiku, zásobování vodou a zavlažování. Je nebo spíše bylo zde rozvinuté rybářství (candáti, kapři, cejni, štiky). Na pobřeží se nacházejí rekreační objekty, pionýrské tábory a turistické chaty. To vše bylo v roce 1986 negativně ovlivněno havárií Černobylské jaderné elektrárny, která způsobila zamoření přehrady a okolí, zvláště v severní části.

Rizika

Protože hlavní město Kyjev leží přímo pod přehradou, její případné protržení v důsledku přírodní katastrofy, války nebo teroristického útoku by způsobilo rozsáhlé škody. Dno přehrady je navíc zamořeno radionuklidy, které sem byly spláchnuty po černobylské havárii, takže pokud by přehrada byla vypuštěna a její dno vyschlo, mohl by vítr dál roznášet radioaktivní prach, což by představovalo hrozbu pro celou Evropu.

Galerie

Odkazy

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.