Krujë

Krujë (albánsky: Krujë nebo Kruja, řecky: Κρόια Kroia, italsky: Croia, turecky: Akçahisar) je hlavní město okresu Krujë v Albánii. Žije zde kolem 20 000 obyvatel.

Krujë
Kruja

znak
Poloha
Souřadnice41°31′4″ s. š., 19°47′52″ v. d.
Nadmořská výška520 m n. m.
StátAlbánie Albánie
Krujë
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha372 km²
Počet obyvatel11 721 (2011)
Hustota zalidnění31,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.kruja.gov.al
Telefonní předvolba511
PSČ1501
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Skanderbegovo muzeum

Název

Název města pochází z albánského slova pro jaro, krua. Stejně je pojmenována i nedaleká hora s výškou 1100 m n. m. Turecký název města odkazuje na místní pevnost a znamená bílá pevnost.

Geografie

Město se rozkládá na západním svahu hory v nadmořské výšce od 350 m n. m. až po 700 m. n. Západně od něj krajina přechází v rovinaté pole (Fushë-Krujë) s městem, které se rozvinulo na křižovatce hlavního tahu Tirana-Skadar se silnicí směrem do Kruji. Západně od města se nachází rozsáhlé povrchové doly.

Historie

Před příchodem křesťanství docházelo v prostoru hory, tyčící se nad Krují, k pohanským rituálům. V raném středověku, mezi 6. a 9. stoletím, se Kruja vyvinula ze středně velké opevněné osady v malé město. Předměty z tohoto období, které byly nalezeny v okolních hrobech, svědčí o vysokém společenském postavení a bohatství pohřbených. V 9. století je doloženo působení biskupa jménem David. V závěru 12. století bylo hlavním městem knížectví Arbër.

V období středověku město dobyl srbský car Štěpán Dušan, když porazil byzantskou armádu.

Krujë je známo jako rodné město albánského národního hrdiny Skanderbega. Odtud byli po 35 let úspěšně odráženi Osmanští Turci (v letech 1443 až 1478). Hrad byl ubráněn během čtyř obležení před konečnou kapitulací krátce po smrti albánského národního hrdiny Gjergje Kastriotiho (Skanderbega). Nějakou dobu zde byly umístěny i jednotky Benátské republiky, které měly město před příchodem turecké okupace ubránit.

Město bylo v historii také centrem bektašiů. V 18. století zde vzniklo tekke (tekija).

V roce 1906 zde došlo k povstání proti turecké státní správě. Proti povstalcům byla ze Skadaru vyslána turecká armáda, která jej následně potlačila. V roce 1912 zde došlo k dalšímu povstání proti Turkům, v témže roce ale vyhlásila Albánie nezávislost na Turecku. V roce 1914 město obsadil Essad Toptani, poté bylo okupováno Ústředními mocnostmi během první světové války.

Modernizace města byla realizována v po druhé světové válce. První nemocnice byla postavena v roce 1946 a poliklinika v roce 1948, modernizována byla v roce 1979. V letech 19681969 byla přidána lékařská laboratoř a chirurgické oddělení.

Kultura a kulturní památky

Hlavní turistické atrakce jsou hrad Krujë a pevnost, Skanderbegovo muzeum uvnitř hradu a starý obnovený orientální trh. V pevnosti je opravený dům z období Osmanských Turků, který je jako součást muzea etnografickou expozicí (Národní etnografické muzeum, založené roku 1989).

Dochované je rovněž i historické centrum města a starý bazar.

Sport

Místní fotbalový tým nese název KS Kastrioti a založen byl v roce 1926. Na krátkou dobu byl v roce 1951 přejmenován na Puna Kruje (Práce). Hraje na stadionu Kastrioti s kapacitou 8500 osob. Od sezóny 2017/2018 hraje v druhé albánské fotbalové lize.

Partnerská města

Známí rodáci

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krujë na anglické Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.