Kostel svatého Mikuláše (Týniště nad Orlicí)

Kostel svatého Mikuláše je římskokatolický farní kostel farnosti Týniště nad Orlicí. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Kostel svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše
Místo
StátČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecTýniště nad Orlicí
Souřadnice50°8′50,78″ s. š., 16°4′18,23″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézekrálovéhradecká
VikariátRychnov nad Kněžnou
FarnostTýniště nad Orlicí
Architektonický popis
Výstavba1692
Další informace
UliceMírové nám.
Kód památky32610/6-2438 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První písemná zmínka o kostele sv. Mikuláše je z roku 1361 v církevní nadační knize, v níž je zapsáno věnování tehdejší vrchnosti, pánů Mutiny a jeho syna Sezemy z Dobrušky, týnišťskému kostelu. Zřejmě se jednalo o dřevěnou stavbu, která několikrát podlehla požárům. Při požáru v roce 1686 byla kromě kostela zničena i velká část městečka. V roce 1692 byla na místě spáleniště zahájena stavba současného zděného kostela. Během 18. století došlo několikrát k rozšíření kostela, charakteristická tvář kostela s průčelní věží je z roku 1794. V roce 1941 bylo na věži přistavěno patro pro hodiny. V roce 2004 až 2009 byla na kostele provedena generální oprava střešních krytin. Nová věžní konstrukce byla osazena v roce 2007-2008 za finančního přispění Ministerstva kultury (náměstek Ing. Tesařík A.) a Královéhradeckého kraje - osobní podpora Ing. Bradíka , tehdejšího hejtmana. Díky duchovním správcům P. A. Jílkovi a potom zvláště P. I. Havlíčkovi se podařilo dílo dokončit.

Interiér

Obraz na hlavním oltáři je dílem akademického malíře Jana Umlaufa z tehdejšího Kyšperka (dnes Letohrad). Na obraze je zajímavé to, že světec sestupuje z nebe k dětem a pod ním je vyobrazeno Týniště nad Orlicí, jak v té době vypadalo za velké povodně, kdy se řeka Orlice rozlila do takové šíře, že po ní mohl plout velký mořský koráb. Tím s nejvyšší pravděpodobností chtěl autor zvýšit dojem rozvodněné řeky. Děti místních vážených občanů byly zachyceny na obraze podle skutečnosti. Dílem Jana Umlaufa jsou i obrazy sv. Cyrila a Metoděje a Jana Nepomuckého. Obraz na oltáři sv. Barbory je od malíře Templera. Současné čtyři zvony byly vyrobeny v roce 1971 ve zvonařské dílně firmy Manoušek.

Z mobiliáře je pozoruhodná raně barokní kazatelna a křtitelnice z roku 1563.

Bohoslužby

Bohoslužby se konají v neděli v 9.00, ve středu v 18.00, v pátek v 18.00

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-03-27]. Identifikátor záznamu 144202 : Kostel svatého Mikuláše. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.