Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské (Mšec)

Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské ve Mšeci je římskokatolický filiální kostel ve středočeské obci Mšec v Rakovnickém okrese. Pozdně barokní kostel se nachází na náměstíčku v centru obce a tvoří její dominantu. Je chráněn jako kulturní památka.[1] Kostel byl do roku 2003 farním, od roku 2004 spadá do novostrašecké farnosti.[2]

Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské ve Mšeci
Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské ve Mšeci
Místo
StátČesko Česko
krajStředočeský
okresRakovník
ObecMšec
Lokalitastřed obce
Souřadnice50°12′16,68″ s. š., 13°54′1,1″ v. d.
Základní informace
Církevčeská římskokatolická
ProvincieČechy
Diecézearcidiecéze pražská
Vikariátrakovnický
FarnostŘímskokatolická farnost Nové Strašecí
Architektonický popis
ArchitektVáclav Vyčichlo
Stavební slohbaroko
Další informace
Kód památky26758/2-2680 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Střed obce s kostelem

Na věži kostela byl v roce 1601 zavěšen velký zvon z iniciativy tehdejšího majitele mšeckého panství Matyáše Štampacha ze Štampachu, císařského rady a hejtmana Slánského kraje.

V roce 1780 byl na místě staršího kostela postaven nový barokní jednolodní kostel podle návrhu mistra Václava Vyčichla.[3] Autorem barokního oltáře z roku 1782 je Ignác František Platzer.[zdroj?!] Součástí oltáře je rovněž barokní obraz sv. Kateřiny v rokokovém rámu od D. Grana de la Torre.[3] Po požáru v roce 1832 byla nahrazena věží novou.

Od roku 2008 jsou ve věži umístěny dva nové zvony: větší zvon váží 200 kg, je vyrobený z železné litiny a jmenuje se Nejsvětější srdce Ježíšovo. Druhý zvon váží 80 kg a jmenuje se Svatý Josef.

Varhany

Varhany pocházejí zřejmě z roku 1587 a patří tak mezi nejstarší dochované varhany v Čechách. Doba jejich vzniku spadá do doby, kdy varhanní hudba a varhany jako takové dosáhly svého největšího rozkvětu a slávy. Byly umístěny v původním gotickém kostele a po jeho zboření byly přestěhovány do nově postaveného kostela sv. Kateřiny Alexandrijské. Od druhé poloviny 18. století se o varhany staral varhaník Gút, který pocházel z Čisté u Rakovníka. Patřil k nejstarší generaci nástrojářů – varhaníků, působících na Rakovnicku.[4]

Varhany mají jeden pedál – tzn. klaviaturu pro hru nohama pro vytvoření basových tónů. Mají samostatně stojící hrací stůl, tři píšťalová pole v prospektu a krásné řezby. Od 18. století do konce 19. století měly původně dva manuály. V té době to byl vzácný typ varhan, který obsahoval tzv. kontinuoverk, což jsou malé varhánky ukryté přímo v hracím stole. Na konci 19. století byl kontinuoverk odstraněn.

Měchy jsou umístěné ve skříni o rozměru 2,5 × 1,5 metru. Měch má ukazatel, který ukazuje kalkantovi (člověku, který šlape na měch) množství vzduchu v měchu. Ryska na ukazateli nesmí spadnout dolů, varhany by bez vzduchu přestaly hrát. Na měchy se musí šlapat tak rychle, aby se vzduch udržel v zásobníku – nesmí ho být ani moc ani málo. Pokud se šlape správnou rychlostí, páčka zásobníku vzduchu se udržuje v drážce a ukazuje stav vzduchu. V současné době (rok 2010) ztěžuje kalkantovi práci špatný stav měchu, při špatném nasátí vzduchu páčka zásobníku nahlas bouchá a ruší hru. Jinak varhanám nechybí žádná podstatná část, jejich stav je dobrý.

O varhany se stará varhaník Adam Viktora, který se snaží pozvednout stav varhan pořádáním koncertů a dobročinné sbírky. Na opravy se zatím vybralo 30 000 Kč, což stačí na nejnutnější opravu měchu a vyčištění píšťal. Nejvážnějším problémem je napadení varhan červotočem. Před 50 lety (1969) měchy obsluhovala Marie Plášilová, jedna ze zpěvaček kostelního sboru.[zdroj?]

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-11-09]. Identifikátor záznamu 137956 : Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské s farou. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  2. Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, Mšec [online]. Hrady.cz [cit. 2019-02-27]. Dostupné online.
  3. Umělecké památky Čech. Příprava vydání Emanuel Poche. Svazek II. K/O. Praha: Academia, 1978. 580 s. Heslo Mšec, s. 439.
  4. Varhany a varhanáři v České republice. www.varhany.net [online]. [cit. 2021-11-09]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.