Kostel Notre-Dame-des-Champs

Kostel Notre-Dame-des-Champs (tj. Panny Marie v Polích) je katolický farní kostel v 6. obvodu v Paříži na Boulevardu du Montparnasse.

Kostel Notre-Dame-des-Champs
Místo
StátFrancie Francie
RegionÎle-de-France
DepartmentPaříž
ObecPaříž
Souřadnice48°50′35″ s. š., 2°19′37″ v. d.
Základní informace
CírkevŘímskokatolická církev
DiecézeArcidiecéze pařížská
Statusfarní kostel
Architektonický popis
Stavební slohnovorománský
Výstavba1867-1876
Další informace
Adresa91 Boulevard du Montparnasse, 75006 Paris
UliceBoulevard du Montparnasse
Oficiální webhttp://www.paroisse-ndc.com/
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Nedaleko od dnešního kostela byly nalezeny pozůstatky římského chrámu věnovaného kultu boha Merkura. Po konverzi ke křesťanství v pařížské oblasti byl chrám zasvěcen Panně Marii pod názvem Notre-Dame-des-Vignes (Panna Marie ve Vinicích), neboť byl té v době obklopen vinicemi.

Francouzský král Robert Pobožný (9961031) nechal kostel Notre-Dame-des-Vignes zvětšit, aby uctil místo, kde podle legendy kázal svatý Diviš poté, co dorazil do Lutetie.

Benediktini z opatství Noirmoutier přeměnili krátce poté kostel na převorství a přejmenovali ho na Notre-Dame-des-Champs. Z tato svatyně se dochovala jen krypta v suterénu budovy č. 25 na dnešní ulici Rue Henri-Barbusse. V roce 1604 benediktini přenechali klášter Notre-Dame-des-Champs vévodkyni Antoinette d'Orléans-Longueville, která sem pozvala karmelitány ze Španělska.

Během Velké francouzské revoluce byl klášter zrušen a kostel zničen. V roce 1858 se z farnosti Saint-Sulpice vyčlenila samostatná farnost, která obdržela jméno Notre-Dame-des-Champs a používala provizorní dřevěnou kapli v místě dnešních domů č. 153 a 155 na Rue de Rennes.

Současný kostel v novorománském slohu postavil architekt Léon Ginain (18251898). Základní kámen byl položen 17. března 1867 a 31. října 1876 byl kostel vysvěcen.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Église Notre-Dame-des-Champs na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.