Korálový trojúhelník

Korálový trojúhelník je ekoregion v západní části Tichého oceánu. Jeho vrcholy tvoří ostrovy Luzon, Bali a Makira (Šalomounovy ostrovy) a má rozlohu okolo 5,7 milionu km². Díky teplé vodě a rozsáhlému kontinentálnímu šelfu jsou zde ideální podmínky pro růst pobřežních mangrovů a korálových útesů, poskytujících domov mimořádnému množství mořských živočichů. Korálový trojúhelník bývá pro svůj ekologický význam nazýván „mořská Amazonie“: žije zde šest set druhů korálů, tři tisíce druhů ryb a šest ze sedmi světových druhů mořských želv. K místní fauně patří dugong indický, žralok velrybí, tuňák pruhovaný, muréna bělooká, klaun očkatý, vějířník třásnitý, lalokoploutví, ploskozubcovití a rournatec ozdobný. Významnými chráněnými územími jsou Národní park Komodo a Národní park Wakatobi.

Mapa

Hlavní nebezpečí pro zdejší ekosystém představuje globální oteplování, odlesňování ostrovů, nadměrný rybolov a přemnožená hvězdice trnová koruna, která se živí korály.

V roce 2009 byla založena Iniciativa Korálového trojúhelníku, jejímiž členy jsou Indonésie, Malajsie, Filipíny, Východní Timor, Papua Nová Guinea a Šalomounovy ostrovy. Cílem organizace je spolupracovat při ochraně biodiverzity v oblasti. Také byl 9. červen vyhlášen Dnem Korálového trojúhelníku. Odhaduje se, že na zdejších přírodních zdrojích je existenčně závislých více než sto milionů lidí.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.