Komunitou podporované zemědělství
Komunitou podporované zemědělství (zkratka KPZ) je socioekonomický koncept zemědělství a distribuce jídla. Typicky je tento model tvořen komunitou konzumentů a zemědělci, kteří poskytují konzumentům své produkty (ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, maso) přímo, tedy bez mezičlánků jako jsou obchody, tržiště apod. Pěstitelé a konzumenti si tak poskytují navzájem podporu a sdílí spolu jak rizika, tak i výhody tohoto modelu. Konzumenti se tak stávají z pasivních příjemců potravin aktivními podílníky potravinového systému.
Historie
Komunitou podporované zemědělství (u nás často chybně označované za tzv. "bedýnkování") má kořeny na počátku 70. let 20. století v Německu, Švýcarsku a Japonsku jako reakce na obavy ohledně bezpečnosti potravin a urbanizaci zemědělských ploch. V Evropě bylo mnoho zemědělských statků inspirováno ekonomickými myšlenkami Rudolfa Steinera. Roku 1965 byly v Japonsku v souvislosti se zvýšeným importem jídla a ztrátou orné půdy zahájeny první projekty podobného typu - teikei (提携) - avšak velmi pravděpodobně nesouvisející s těmi evropskými.
Ve Spojených státech amerických se myšlenka komunitou podporovaného zemědělství ujala roku 1984, kdy Jan Vander Tuin přinesl tento koncept z Evropy. Vander Tuin spoluzaložil projekt komunitou podporovaného zemědělství pod jménem Topinambur. Nyní je v Severní Americe minimálně 1300 KPZ farem, odhady ale hovoří až o 3000.
Struktura
Ve své nejformálnější podobě se komunitou podporované zemědělství zaměřuje na:
- transparentní a celosezónní rozpočet k produkci specificky široké nabídky produktů po předem daný počet týdnů v roce
- společnou cenotvorbu kde mezi pěstiteli a podílníky probíhá diskuse a demokratické hlasování o přijetí navrhovaného rozpočtu
- souhlas ve ‘sdílení rizik a přínosů’ zemědělského hospodaření, např. že podílníci odebírají to, co hospodář vypěstuje s ohledem na sezónu s tím, že v případě neúrody spotřebitelé nechávají zemědělci prostředky (či jejich část), kterou před sezonou zaplatili.
Tudíž, jednotlivci, rodiny nebo skupiny neplatí jednotlivé potraviny, ale za hospodaření, které je šetrné a společensky odpovědné. Nedostávají také x kilogramů produktů, ale přijímají každý týden to, co je zrovna v dané sezóně zralé. Tento přístup eliminuje marketingová rizika a náklady na čas a lidské zdroje, a umožňuje se zemědělcům zaměřit na kvalitu půdy, úrody, zvířat - a na službu zákazníkům.
Typicky se jedná o malá, nezávislá a rodinná hospodářství. Nejčastěji se obchoduje s ovocem a zeleninou. Mnoho těchto statků praktikuje ekologické a biodynamické zemědělství, vyhýbající se pesticidům, anorganickým hnojivům a geneticky modifikovaným plodinám. Cena je většinou porovnatelná s konvenčně (průmyslově) produkovanými potravinami, protože je snížena o tu část výrobního procesu, která stojí mezi zemědělcem a koncovým zákazníkem (velkoodběratel, supermarket, dopravce, …).
Distribuce
- Podíly si buď konzumenti u pěstitele vyzvedávají sami nebo pěstitel zabezpečuje rozvoz. Toto se děje většinou v periodě jednoho nebo dvou týdnů.
- Platba je prováděna buď pokaždé při předání podílů nebo předem - měsíčně, čtvrtletně až ročně.
Ve světě
Ve světě existuje mnoho variací komunitou podporovaného zemědělství:
- Association pour le maintien de l’agriculture paysanne (AMAP) ve Francii
- Agriculture soutenue par la communauté (ASC) v kanadské provincii Québec
- Teikei (提携) v Japonsku
- Reciproco v Portugalsku
- Landwirtschaftsgemeinschaftshof nebo Solidarische Landwirtschaft v Německu
- Gemainsamlandwirtschaften v Rakousku
- Community Supported Agriculture ve Spojených státech a Velké Británii
- GASAP v Belgii
- Gruppi di Acquisto Solidale (GAS) v Itálii
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Community-supported agriculture na anglické Wikipedii.
Literatura
- (anglicky)kolektiv autorů Madison Area Community Supported Agriculture Coalition: From Asparagus to Zucchini: A guide to cooking farm-fresh seasonal produce Third Edition. Jones Books, 2004. ISBN 978-0-9721217-8-1, zejména strany 2-16
- (anglicky)kolektiv autorů A share in the harvest: An Action manual for community supported agriculture Soil Association, Bristol
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Komunitou podporované zemědělství na Wikimedia Commons
- Webové stránky věnované komunitou podporovanému zemědělství v ČR
- Informace o KPZ v Brně a okolí
- (anglicky)agriculture Informační databáze o CSA ve Velké Británii[nedostupný zdroj]
- (anglicky)Mezinárodní síť pro partnerství sedláků a spotřebitelů
- Adresář farmářů a zemědělců s nákupem ze dvora
- Adresář bedýnkujících zemědělců
- Jak úspěšně vytvořit a provozovat systém „biobedýnek“
- Bedýnky - Jak na to?
- (anglicky)Historie CSA
- Komunitou podporované zemědělství, krátký dokument