Kokpit (plachetnice)
Jako kokpit (anglicky cockpit)[pozn. 1] byl Royal Navy původně označován vymezený prostor sloužící za stanoviště kormidelníka. To vedlo k tomu, že pojem je stále užíván k označení prostoru na palubě blízko zádě u menších plachetních plavidel, v němž je umístěno ovládání kormidla.
U pozdějších plachetních lodí s více palubami tento prostor zůstal zachován, ale octnul se v podpalubí, obklopen kójemi sloužícími k ubytování námořních kadetů a pomocníků plavebního mistra. U válečných plachetních lodí sloužil jako stanoviště lodního chirurga a jeho asistentů během bitev.[1]
Ve fikci
V románové sérii Aubrey-Maturin Patricka O'Briana, odehrávající se na lodích Royal Navy během napolenských válek a války v roce 1812, kokpit hraje významnou úlohu, coby stanoviště chirurga Stephena Maturina během většiny bojových scén.
Poznámky
- Podle podobnosti s jámou či ohradou užívanou v Anglii pro kohoutí zápasy - cock je anglicky kohout, a pit znamená jáma či přeneseně aréna.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cockpit (sailing) na anglické Wikipedii.
- Cockpit. In: KEMP, Peter. Oxford Companion to Ships and the Sea. Oxford: Oxford University Press, 1976. S. 177. (anglicky)