Kokang

Kokang (barmsky: ကိုးကန့်, čínsky v českém přepisu Kuo-kan, pchin-jinem Guǒ​gǎn, znaky 果敢), dříve: První speciální oblast, je barmská samosprávná zóna ležící v severní části Šanského státu. Na západě jí ohraničuje řeka Salwin a na východě sousedí s čínskou provincií Jün-nan. Celková rozloha oblasti je asi 10 000 km². Hlavním městem je Laukkai. Většinu obyvatel tvoří Kokangové, což je místní název pro etnické Číňany žijící této oblasti Barmy.

Poloha Kokangu na mapě Myanmaru (zelená)

Historie

Kokang byl součástí Číny po několik staletí, avšak centrální vláda v něm příliš nezasahovala kvůli jeho vzdálené poloze. Oblast tvořila nárazníkové pásmo mezi provincii Jün-nan a Šanskými státy. Klan Jangů, Mingských loajalistů pocházejících původně z Nankingu, zkonsolidoval oblast do jedné entity. V roce 1840 udělil guvernér provincie Jün-nan klanu Jangů dědičná práva jako vazalům dynastie Čching. Po té co Britové roku 1885 dobyli Horní Barmu, zůstal Kokang součástí Číny. Připojení k Barmě proběhlo na základě dohody roku 1897.

V letech 1960 až 1989 byla oblast zpravována Komunistickou stranou Barmy, a po jejím rozpuštění v roce 1989 převzala nad oblastí kontrolu Armáda myanmarské národně demokratické aliance (MNDAA), která s barmskou vojenskou vládou uzavřela dvacet let trvající příměří. V roce 2009 došlo k obnovení bojů mezi barmskou armádou a MNDAA. V roce 2015 zahájila barmská armáda ofenzivu, která vyhnala z domovů deseti tisíce lidí.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kokang na anglické Wikipedii.

Související články

  • Čínská menšina v Myanmaru

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.