Kojetín (nádraží)

Kojetín je železniční stanice v jižní části města Kojetín v okrese Přerov v Olomouckém kraji nedaleko řeky Moravy. Leží na jednokolejné elektrizované trati Brno – Přerov (3 kV DC) a jednokolejných neelektrizovaných tratích Kojetín – Valašské Meziříčí a Kojetín – Tovačov.

Kojetín
Nádraží v Kojetíně
StátČesko Česko
KrajOlomoucký kraj
MěstoKojetín
Souřadnice49°20′43,5″ s. š., 17°18′17,26″ v. d.
Kojetín (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice343061
Tratě300, 303, 304
Nadmořská výška195 m n. m.
V provozu od30. srpna 1869
Zabezpečovací zařízeníElektromechanické zabezpečovací zařízení
Dopravních kolejí7
Nástupišť (hran)5 (6)
Prodej jízdenek
Návazná dopravaStanoviště autobusů před staniční budovou
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stanice byla vybudována jakožto součást Moravsko-slezské severní dráhy (sesterská společnost Severní dráhy císaře Ferdinanda (KFNB) spojující Brno a Přerov, kde se trať napojovala na existující železnici do Ostravy a Krakova. Autorem univerzalizované podoby rozsáhlé stanice byl pravděpodobně architekt Theodor Hoffmann. Pravidelný provoz mezi Brnem a Přerovem byl zahájen 30. srpna 1869.

Z východního zhlaví stanice vyvedla pak KFNB železniční trať z Kojetína jižně přes Kroměříž a novou přeložkou do Hulína. Tím propojila existující trať odkoupenou od společnosti Kroměřížská dráha do Bystřice pod Hostýnem, dále s nádražím v Krásně nad Bečvou (dnešní součást Valašského Meziříčí), kde navázala na již dostavěný úsek do Ostravy. Dne 1. října 1895 pak zprovoznila odbočnou trať do Tovačova.

Po zestátnění KFNB k 1. lednu 1906 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Elektrická trakční soustava sem byla dovedena v letech 1994-1996.

Popis

Nachází se zde pět úrovňových, jednostranných nástupišť a jedno úrovňové poloostrovní mezi 4. a 6a. kolejí. K příchodu k vlakům slouží přechody přes kolejiště. Ze západního zhlaví nádraží je vyvedena jedna nákladní vlečka. V dlouhodobém horizontu je počítáno s modernizací trati na rychlost až 200 km/h jakožto součást vysokorychlostního železničního koridoru Praha – Brno – Ostrava, jehož plánované dokončení se předpokládá okolo roku 2040.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.