Kohoutovická vrchovina

Kohoutovická vrchovina je geomorfologický okrsek na jižní Moravě, v oblasti města Brna. Je součástí podcelku Lipovské vrchoviny, která je částí Bobravské vrchoviny.

Kohoutovická vrchovina
Nejvyšší bod415 m n. m. (Kohoutovická Baba)
Rozloha23,77 km²

Nadřazená jednotkaLipovská vrchovina
Sousední
jednotky
Medlánecká sníženina, Žabovřeská kotlina, Špilberk, Pisárecká kotlina, Modřická pahorkatina, Střelická kotlina, Žebětínský prolom, Bystrcká kotlina

SvětadílEvropa
StátČesko Česko
Horninyžula, granodiorit, diorit
PovodíSvratka
Souřadnice49°12′5″ s. š., 16°32′14″ v. d.
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIID-2B-9
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrchovina je tvořena žulami, granodiority a diority brněnského masivu, které jsou pokryté spodnodevonskými pískovci a slepenci a miocenními a čtvrtohorními sedimenty. Nejvyšším bodem je Kohoutovická Baba (415 m n. m.).[1] Napříč severním výběžkem Kohoutovické vrchoviny vytváří mezi Holednou a Komínskou Chocholou řeka Svratka průlomové údolí, jejíž údolní tok také tvoří východní hranici území. Ze západu je vrchovina vymezena Údolím oddechu s potokem Vrbovcem. Ve střední části vrchoviny teče Kohoutovický potok, v jižní části potom Leskava.

Území Kohoutovické vrchoviny je z velké části urbanizováno městem Brnem, střední část vrchoviny je však zalesněna (obora Holedná a další lesy). K významným maloplošným chráněným územím patří národní přírodní památka Červený kopec a přírodní rezervace Kamenný vrch.[1] Po jižním okraji vrchoviny vede dálnice D1 a v severojižním směru jí prochází také Pisárecká radiála.

Reference

  1. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 255.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.