Klovatina

Klovatina neboli rostlinná guma je přírodní látka, která se používá k lepení, k apretaci textilu, v potravinářství, polygrafii, lékařství a malířství. Jde o pryskyřici pocházející z některých druhů rostlin.

Ve vodě rozpustná klovatina se používá jakožto arabská guma. Jde o pryskyřici pocházející z mízy afrického stromu stromu akácie senegalské nebo akácie arabské (Acacia senegal a Acacia seyal) z podčeledi citlivkovitých. Používá se například jako lepidlo na papír, aromatické vykuřovadlo, malířský a polygrafický stabilizátor či apretační látka na textil.

Klovatina užívaná v potravinářství bývá někdy označována slovem tragant, což je slizová látka pocházejíci z některých asijských druhů rostliny zvané kozinec (zejména jde o druhy Astragalus gummifer, Astragalus adscendens a Astragalus microcephalus). Používá se jako stabilizátor, emulgátor a zahušťovadlo do cukrovinek, omáček a salátových zálivek.

Klovatina se také dá nalézt jakožto výtok u běžně pěstovaných peckovin (třešně, višně, meruňky, broskvoně, švestky, slívy), a to jak na těle stromu, tak i na ovoci (plodech). Zde jde o klej, který tvoří polysacharidy D-galaktosa a L-arabinosa.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.