Klement Maria Hofbauer

Svatý Klement Maria Hofbauer (Dvořák) C.Ss.R. (26. prosinec 1751 Tasovice15. březen 1820 Vídeň) byl římskokatolický kněz, řeholník z kongregace redemptoristů, je světcem katolické církve, patronem pekařů. Jeho otcem byl Petr Pavel Dvořák z Moravských Budějovic, v roce 1736 při svatbě s Marií Steerovou v převážně německých Tasovicích zapsán v matrice sňatků již jako Paulus Hofbauer.

Svatý
Klement Maria Hofbauer
detail pamětní desky
kněz
Datum narození26. prosince 1751
Místo narozeníTasovice
Moravské markrabství Moravské markrabství
Datum úmrtí15. března 1820
Místo úmrtíVídeň
Rakouské císařství Rakouské císařství
Svátek20. května
Místo pohřbeníVídeň, kostel Maria am Gestade, Panny Marie na nábřeží
Blahořečen29. ledna 1888
Svatořečen20. května 1909
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Patronempekařů, cukrářů a vinařů

Je považován za velkou osobnost v historii Evropy – ovlivnil Vídeňský kongres a zapříčinil zrušení josefínských dekretů, které potlačovaly římskokatolickou církev. Ve Varšavě v letech 1787–1808 založil mnoho škol pro chudé a také první dívčí průmyslovku v Evropě. Když Napoleon po dobytí Varšavy zakázal všechna řeholní společenství, přesídlil do Vídně. Pro své působení na široké vrstvy obyvatel byl dán pod policejní dohled. Je hlavním patronem hlavního města Vídně, a spolupatronem hlavního města Varšavy. Jelikož se u jeho hrobu uskutečňovala uzdravení, byl blahořečen už roku 1888.[1] V katolickém liturgickém kalendáři se připomíná 20. května, kdy byl v roce 1909 svatořečen.

Místo narození a hrob světce

Kostel sv. Klementa Maria Hofbauera v Tasovicích[2] je vybudován na místě rodného domu P. Hofbauera zbouraného roku 1932. Kaple sv. Klementa[3] v přízemí věže je místem narození P. Hofbauera. Kostel zasvěcený svatému Klementovi spravuje komunita redemptoristů, za kostelem se nachází jejich klášter, který byl založen roku 1929.
Ostatky sv. Klementa Maria Hofbauera jsou uloženy v chrámu Panny Marie na nábřeží[4] (Maria am Gestade) v centru Vídně[5]. Zde v malém muzeu uchovávají např. redemptoristický oděv P. Hofbauera či věci osobní potřeby.

Jedním z nejznámějších zobrazení sv. Klementa Maria Hofbauera je oltářní obraz Sv. Klement almužny rozdávající namalovaný českým malířem Josefem Mathauserem k příležitosti jeho blahořečení v roce 1889, který se nachází v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Praze, a jehož fotokopie jsou od třicátých let hojně vydávány na devočních grafikách po celém světě.

Odhalení sochy světce

Originál sochy je z hořického pískovce a nachází se u čtvrtého stanoviště naučné stezky[6]. Odhalení sochy se konalo 18. července 2009 v areálu louckého kláštera ve Znojmě. Model v životní velikosti je z umělého kamene a zdobí areál farního kostela v Tasovicích. Autorem plastiky je Milan Kupkár[7], který v současné době žije a pracuje ve světcově rodišti.

Naučná stezka sv. K. M. Hofbauera má celkem 11 zastavení[8] a je dlouhá cca 15 km. Vede z Tasovic kolem Dyje do Znojma.

Odkazy

Reference

  1. pastorace.cz
  2. pamatkovykatalog.cz
  3. cirkevnituristika.cz
  4. hrob P. Hofbauera ve Vídni
  5. Maria am Gestade na mapy.cz
  6. Naučná stezka sv. K. M. Hofbauera prospekt v pdf
  7. Sochař Milan Kupkár
  8. Naučná stezka sv. K. M. Hofbauera popis zastavení Archivováno 25. 8. 2019 na Wayback Machine

Literatura

  • BUBEN, Milan M.; KUČERA, Rudolf; KUKLA, Otakar A. Svatí spojují národy : portréty evropských světců. 2. rozš. vyd. Praha: Panevropa, 1995. 195 s. ISBN 80-85846-00-4.
  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.
  • Haringer Michal, Život ctihodného sluhy Božího Klementa Marie Hofbauera (Dvořáka), generálního vikáře a předního rozšiřovatele kongregace nejsvětějšího Vykupitele, Brno 1882.
  • Heinzmann Josef, Svatý Klement Maria Hofbauer, Řím : Křesťanská akademie, 1989.
  • Dudel Erwin, Klement Maria Hofbauer, Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství 2001, ISBN 80-7192-282-X

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.