Kladnoit

Kladnoit (Rost, 1942), chemický vzorec C6H4(CO)2NHCaCO, je jednoklonný minerál. Byl pojmenován podle středočeského města Kladna.

Kladnoit
Obecné
Kategorie Minerál
Chemický vzorec C6H4(CO)2NHCaCO
Identifikace
Barva bezbarvá
Soustava jednoklonná

Původ

Patří mezi kvartérní uloženiny, které vznikly činností člověka (antropogenní sedimenty), tj. různé násypy a navážky a zejména pak struskové a hlušinové odvaly a haldy. V prostředí zejména hlušinových hald po těžbě černého uhlí se pak recentně vytvořily minerální parageneze vzniklé supergenními procesy, a to zejména v důsledku působení vysokých teplot při prohořívání hald, nebo v důsledku zvětrávání uloženého materiálu. Díky těžbě černého uhlí, která probíhala na Kladensku téměř 200 let – od poloviny devatenáctého století do počátku století jednadvacátého patří minerály Kladenska k nejlépe prozkoumaným a popsaným v rámci České republiky. Zkoumáním kladenských minerálů se zabývali mineralogové zvučných jmen již od poloviny devatenáctého století, minerál Kladnoit popsal český mineralog a geochemik Rudolf Rost v roce 1942.[1]

Naleziště

Česko: důl Max a důl Schöller (Libušín, okres Kladno)

Odkazy

Reference

  1. FOJTÍK, Stanislav. Minerály Kladenska. Bohemia centralis. 2015, čís. 33, s. 245–257. Dostupné online. ISSN 0231-5807.

Literatura

  • Bernard J.H., Rost R. & al.(1992): Encyklopedický přehled minerálů. Academia, Praha, s.294.
  • Kratochvíl J.(1957): Topografická mineralogie Čech, díl I, NČSAV Praha, s.374-375 (Max), s.386 (Schöller).
  • Kratochvíl J.(1960): Topografická mineralogie Čech, díl III, NČSAV Praha, s.216 (Kladno).

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.