Kibucový dobrovolník

Kibucoví dobrovolníci jsou zejména mladí lidé (Židé i Nežidé), kteří z celého světa přijíždějí na určité časové období do Izraele, kde pracují v kibucech. Tito dobrovolníci do Izraele přijíždějí obvykle na krátkou dobu (dva až tři měsíce) na dobrovolnická víza a podílejí se na všech činnostech veškerých aktivit v kibucu (zemědělství, práce v kuchyni, zahradnictví, práce v továrně). Od svého domovského kibucu dostávají kapesné (v roce 2008 to bylo zhruba 200 šekelů měsíčně, tj. zhruba 1000 korun) a je jim zajištěno ubytování, stravování a společenský program.

Kibucoví dobrovolníci v kibucu Ga'aš

V minulosti se řada těchto dobrovolníků rozhodla po skončení jejich programu v Izraeli zůstat, často v důsledku sňatku s Izraelcem či Izraelkou. Ti si následně mohou vybrat službu v izraelské armádě a, pokud nejsou židé, konverzi k judaismu. Někteří z dobrovolníků, kteří se rozhodnou v Izraeli zůstat, nakonec setrvají ve svém domovském kibucu.

Historie

Projekt dobrovolníků v kibucech začal v polovině 60. let v souvislosti s příchodem mladých lidí ze západních zemí, kteří byli zvědaví na život v kibucech, a kteří toužili tuto zkušenost zažít. Po šestidenní válce začal světový zájem o Izrael růst a postupně přijíždělo čím dál více dobrovolníků. Vrchol tento projekt zažil v 70. letech, kdy do Izraele během jednoho roku dorazilo 12 tisíc dobrovolníků, kteří pracovali v různých kibucech po celé zemi.

Projekt dobrovolníků do kibuců trpěl v důsledku izraelské ekonomické krize v 80. letech, kdy se mnohé kibucy rozhodly najímat levnou zahraniční pracovní sílu z východní Asie. V důsledku eskalace izraelsko-palestinského konfliktu, zejména pak po vypuknutí druhé intifády v roce 2000, došlo k přerušení spolupráce s tímto projektem ze strany mnohých států, což vedlo k významnému poklesu počtu kibucových dobrovolníků. Svého vrcholu dosáhl pokles v roce 2001, kdy do Izraele dorazilo pouhých 100 dobrovolníků. Od té doby již došlo k opětovnému nárůstu počtu dobrovolníků, ale již nikdy nebyl překonán vrchol ze 70. let. V roce 2007 do Izraele přijelo zhruba 1500 dobrovolníků.

V celkovém součtu dorazilo do Izraele od šestidenní války v roce 1967 do roku 2007, tj. během třiceti let, na 350 tisíc dobrovolníků ze 35 různých zemí.

Slavní kibucoví dobrovolníci

Někteří lidé, kteří přijeli do izraelských kibuců jako dobrovolníci, dosáhli ve svých životech významných úspěchů. Mezi tyto lidi patří:

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kibbutz volunteer na anglické Wikipedii.

  1. Seinfeld's Kibbutz Days [online]. About, Israeli Culture [cit. 2009-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném z [israeliculture.about.com/culture/israeliculture/library/weekly/aa042098.htm originálu]. (anglicky)

Literatura

  • BEDFORD, John. Kibbutz Volunteer. Oxford: Vacation Work, 1978. 112 s. ISBN 0901205524. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.