Karbid boru

Karbid boru nebo také karbid čtyřboru (B4C) je černá velmi tvrdá a chemicky velmi odolná látka. Jeho struktura je tvořena ikosaedry B12 a uhlíkovými řetězci, na jejichž tvorbě se podílejí 3 atomy uhlíku.

Karbid boru

Fyzikálně-chemické vlastnosti

Karbid boru je po diamantu a nitridu boru třetí nejtvrdší známou látkou.

I přes svoji vysokou chemickou odolnost jeho povrch oxiduje na oxid boritý:

Který dále reaguje s vodou a vznikající kyselina boritá se rozpouští:

Výroba

Vyrábí se zahříváním oxidu boritého s uhlíkem v elektrické peci při 2400 °C, vzniknou hrubé krystaly.

Dále se může vyrábět zahříváním boru s uhlíkem.

Další možností výroby je redukce oxidu boritého a uhlíku v přítomnosti hořčíku, vznikne jemný prášek.

Použití

Používá se k výrobě neprůstřelných vest a ochranných štítů bojových letadel, ale také jako materiál pro výrobu brzdových a spojkových obložení nebo jako brusivo při broušení a leštění kovů, nebo také jako řídící tyče v jaderných elektrárnách, které pohlcují nadbytečné neutrony při rozpadu izotopu uranu 235 na baryum a krypton. Velmi jemný prášek z něj může díky obsahu boru barvit nesvítivý plamen do zelena. Postupně nahrazuje neekologické směsi v ohňostrojích, které obsahují dusičnan barnatý a PVC.[1] Díky své výjimečné tvrdosti je používán, spolu s hliníkem, jako slitina vytvrzující zlato na tvrdost vyšší než ocel.[2]

Reference

  1. Karbid boru pro ekologičtější ohňostroj. ČRo Plus – Leonardo [online]. 2011-04-11 [cit. 2018-01-05]. Dostupné online.
  2. Zlato tvrdší ocele. OSEL.cz [online]. 2011-12-19 [cit. 2018-01-06]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.