Kamýk (Praha)

Kamýk (německy Kameik) je městská čtvrť a katastrální území v Praze, které bylo vytvořeno v roce 1988 rozhodnutím Národního výboru hl. města Prahy na úkor dosavadních katastrálních území Modřany, Lhotka a Libuš v rámci městského obvodu Praha 4. Dnes je k. ú. Kamýk součástí území městské části Praha 12.

Kamýk
Nákupní středisko Jasná na sídlišti Lhotka
Lokalita
Městská částPraha 12
Správní obvodPraha 12
ObvodPraha 4
ObecPraha
Zeměpisné souřadnice50°0′55″ s. š., 14°26′18″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel19 620 (2011)[1]
PSČ142 00 a 143 00
Počet domů574 (2011)[1]
Počet ZSJ7
Kamýk
Další údaje
Kód části obce128457
Kód k. ú.728438
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Název je odvozen z názvu kopce a lesa, u něhož se čtvrť nachází.

Charakteristika

Území Kamýka zahrnuje především celé sídliště Lhotka, sídliště Libuš a dále část sídliště Modřany a několik malých vilových oblastí. Zasahují sem i části Kamýckého a Lhoteckého lesa. Nejvyšší stavbou je meteorologická věž Libuš.

Sídliště Lhotka

Sídliště Lhotka je větší pražské sídliště postavené v 70. a 80. letech 20. století. Nachází se na jih od sídliště Novodvorská.

Na území Lhotky je několik základních škol – např. Zárubova, Filosofská (s rozšířenou výukou jazyků), Jílovská (s rozšířenou výukou přírodovědných předmětů a informatiky) a Písnická, v jejíž budově je též osmileté i čtyřleté gymnázium. Jsou zde i tři mateřské školky: Alšovy sady, Mateřská školka Oáza (v ulici Písnická) a Mateřská škola Hvězdička.

Poblíž stojí moderní konstruktivistický katolický chrám Panny Marie Královny míru z roku 1935 se známou křížovou cestou sochaře Karla Stádníka, jejíž plastické motivy upomínají na nedávné zločiny fašismu a komunismu. Kostel Panny Marie Královny míru byl postaven jako jeden z kostelů v tehdejším okolí Prahy v roce 1935, které měly připomínat, že radikály (Franta Sauer aj.) stržený Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, jehož násilné odstranění odsoudil po svém příjezdu do Prahy 22. 12. 1918 i prezident Tomáš Garrigue Masaryk, neměl oslavovat Rakousko, ale připomínat záchranu Prahy před švédskými vojsky na konci třicetileté války a následný mír.

Sídliště Libuš

Sídliště Libuš je menší pražské sídliště z 80. let 20. století. Je umístěno jižně od sídliště Lhotka a západně od vlastní Libuše. Má vlastní základní školu a sportovní stadion s atletickou dráhou.

Další fotografie

Odkazy

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.