Císařská vila

Císařská vila (německy Kaiservilla) je výstavní vila či menší palác, nacházející se v hornorakouském lázeňském městě Bad Ischl, která sloužila jako letní sídlo rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho ženy, císařovny Alžběty Bavorské.

Císařská vila / Kaiservilla
Císařská vila ze zahrad
Účel stavby

letní zámek

Základní informace
SlohBiedermeier, neoklasicismus
ArchitektAntonio Legrenzi
Výstavba1850
Přestavba1853
StavebníkJosef August Eltz
Další majiteléFrantišek Josef I. a císařovna Alžběta
Současný majitelarcivévoda Markus Habsbursko-Lotrinský
Poloha
AdresaBad Ischl, Rakousko Rakousko
Souřadnice47°42′54″ s. š., 13°37′13″ v. d.
Další informace
Kód památky129856
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kaiservilla
Kašna z bílého mramoru od Viktora Tilgnera

Budova byla původně postavena ve stylu biedermeieru, a patřila vídeňskému notáři Josefu Augustu Eltzovi. Ten ji roku 1850 prodal lékaři Eduardu Mastalierovi. Poté roku 1853 vilu zakoupila arcivévodkyně Žofie Frederika jako svatební dar svému synovi, císaři Františku Josefovi I., jenž se zde (v den svých 23. narozenin) zasnoubil se svou budoucí ženou Alžbětou Bavorskou, zvanou Sissi. Postupnými přestavbami a dostavbami (dostavěna byla dvě křídla) pak vila dostala svoji dnešní novoklasicistní podobu ve tvaru písmene E (podle jména Elisabeth – německy Alžběta).

V přilehlém okolí stavby se nalézá anglický park, před hlavním vstupem do budovy (uprostřed) se nachází velká mramorová kašna, jejíž autorem je Viktor Tilgner.

Císař František Josef I. ve vile pobýval každé léto alespoň několik týdnů a téměř každý rok zde 18. srpna oslavil své narozeniny. Bylo to také zde, v pracovně vily, kde 28. července 1914 podepsal vyhlášení války Srbsku, které později vedl k vypuknutí světového konfliktu. Téhož dne zde napsal také svůj manifest "Mým národům".

Roku 1916 císař umírá a objekt zdědila jeho mladší dcera, arcivévodkyně Marie Valerie, která byla vdaná za arcivévodu Františka Salvátora z toskánské linie habsburské rodiny, tudíž zůstal v majetku Habsburků. Jelikož císařská vila byla habsburským soukromým majetkem a František Salvátor i Marie Valerie se zřekli jakýchkoli nároků na trůn, zůstal objekt i po zániku rakousko-uherské monarchie v roce 1918 v jejich držení. Poté vilu zdědil jejich syn, arcivévoda Hubert Salvátor.

Majitelem budovy je dnes jeho syn potomek panovnické dynastie, Markus Emanuel Habsbursko-Lotrinský.

Objekt je v letních a částečně také v zimních měsících přístupný pro veřejnost.[1]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Keiservilla na německé Wikipedii.

  1. Kaiservilla.at Archivováno 21. 7. 2013 na Wayback Machine abgerufen am 19.Juli 2009

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.