Kaciba

Kaciba (Zygophyllum) je rod rostlin z čeledi kacibovité. Jsou to sukulentní byliny a keře se vstřícnými složenými listy a čtyř nebo pětičetnými květy. Jsou rozšířeny v počtu asi 100 druhů v suchých oblastech Starého světa. Několik druhů se vyskytuje i v Evropě, do České republiky však nezasahují. Taxonomie rodu kaciba není dořešena a pravděpodobně bude rozdělen na několik různých rodů.

Kaciba bezuchová (Zygophyllum fontanesii)
Kaciba
Kaciba Z. stapffii v namibské poušti
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádkacibotvaré (Zygophyllales)
Čeleďkacibovité (Zygophyllaceae)
Rodkaciba (Zygophyllum)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Kaciby jsou dužnaté až sukulentní keře nebo vytrvalé byliny, výjimečně i jednoletky. Listy jsou vstřícné, dužnaté, nejčastěji dvoulisté nebo jednolisté, řidčeji sudozpeřené s větším počtem jařem nebo naopak jednoduché. Čepele listů jsou ploché nebo válcovité. Květy jsou jednotlivé nebo po dvou, čtyř nebo pětičetné, úžlabní, nejčastěji bílé, žluté nebo oranžovočervené, s miskovitým dužnatým terčem. Kalich i koruna jsou složeny ze 4 nebo 5 volných lístků, u některých druhů koruna chybí. Tyčinek je 8 nebo 10, nitky jsou obvykle delší než korunní lístky a vyrůstají z báze květního disku. Semeník je srostlý ze 3 až 5 plodolistů a obsahuje stejný počet komůrek. V každé komůrce jsou 2 nebo několik vajíček. Plodem je křídlatá nebo hranatá tobolka. Plody jsou pukavé nebo nepukavé, v každé komůrce je 1 až několik semen.[1][2]

Rozšíření

Rod kaciba zahrnuje přes 100 druhů a je to největší rod čeledi kacibovité. Je rozšířen v sušších až pouštních oblastech Starého světa v Africe, Asii a Austrálii. V Evropě rostou celkem 4 druhy. Ve Španělsku a na Krétě se vyskytuje druh Zygophyllum album (syn. Tetraena alba), který sem přesahuje z Afriky. V Rumunsku a Rusku je rozšířena kaciba obecná (Z. fabago), která byla zavlečena též do Středomoří. Další 2 druhy (Z. macropterum a Z. ovigerum) rostou v Rusku.[3][4][5] Na Kanárských ostrovech se vyskytuje kaciba bezuchová (Zygophyllum fontanesii, syn. Tetraena fontanesii).[6] V Africe se kaciby vyskytují zejména na jihu, severu a severovýchodě kontinentu. V jižní Africe roste celkem 55 druhů.[7] Druh Z. stapffii je významnou složkou pouštní vegetace v Namibii. Z Madagaskaru jsou uváděny 2 druhy.[8]

Ekologické interakce

V suchých oblastech Afriky představují kaciby spolu s rodem slanobýl (Salsola) z čeledi laskavcovité rostliny ekologicky nejlépe přizpůsobené extrémně suchému pouštnímu klimatu.[7]

Taxonomie

Fylogenetickými studiemi podčeledi Zygophylloideae bylo zjištěno, že rod Zygophyllum v klasickém pojetí není monofyletický, neboť rody Augea, Fagonia a Tetraena tvoří vývojové větve uvnitř takto široce pojatého rodu Zygophyllum. Taxonomie této skupiny není dosud dořešena. Ve studii z roku 2003 je asi 60 australských a jihoafrických druhů přesunuto do rodu Roepera, asi 40 asijských a afrických druhů je přesunuto do původně monotypického rodu Tetraena a 2 africké druhy do rodu Melocarpum, zatímco rod Zygophyllum v tomto pojetí zahrnuje jen asi 50 asijských druhů.[9] Tato taxonomie není považována za ucelenou a nebyla všeobecně přijata.[7]

Zástupci

  • kaciba bezuchová (Zygophyllum fontanesii, syn. Tetraena fontanesii)
  • kaciba obecná (Zygophyllum fabago)[6][5]

Odkazy

Reference

  1. LIU, Yingxin; ZHOU, Lihua. Flora of China: Zygophyllum [online]. Dostupné online. (anglicky)
  2. GHAFOOR, Abdul. Flora of Pakistan: Zygophyllum [online]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Flora Europaea [online]. Royal Botanic Garden Edinburgh. Dostupné online. (anglicky)
  4. The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky)
  5. Botany.cz [online]. Dostupné online. (česky)
  6. SCHONFELDER, Peter; SCHONFELDER, Ingrid. Květena Kanárských ostrovů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0998-1. (česky)
  7. BELLSTEDT, D.U. et al. Phylogenetic relationships, character evolution and biogeography of southern African members of Zygophyllum (Zygophyllaceae) based on three plastid regions. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2008, čís. 47.
  8. Catalogue of the Vascular Plants of Madagascar [online]. Missouri Botanical Garden, 2015. Dostupné online. (anglicky)
  9. BEIER, B.A.; CHASE, M.W.; THULIN, M. Phylogenetic relationships and taxonomy of subfamily Zygophylloideae (Zygophyllaceae) based on molecular and morphological data. Plant Systematics and Evolution. Sep. 2003, čís. 240(1).

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.