Josef Rosenberg

Josef Rosenberg (4. října 1849 Jilemnice18. září 1915 Poděbrady[1]) byl český stavitel, architekt, pivovarník a podnikatel, automobilista a první předseda Českého klubu automobilistů (pozdějšího Autoklubu Republiky československé), se sídlem v Praze. Byl významnou postavou a průkopníkem automobilismu a jedním z prvních majitelů osobního automobilu v českých zemích.

Josef Rosenberg
Josef Rosenberg (okolo r. 1910)
Narození4. října 1849
Jilemnice Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí18. září 1915 (ve věku 65 let)
Poděbrady Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníVinohradský hřbitov
BydlištěKrálovské Vinohrady
Národnostčeská
Povolánípředseda Českého klubu automobilistů, stavební podnikatel
OceněníŘád Františka Josefa
ChoťAnna Rosenbergová (roz. Vybíralová)
Funkcepředseda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Narodil se v Jilemnici v Podkrkonoší. Získal technické vzdělání a posléze na Královských Vinohradech vybudoval úspěšnou stavební firmu specializující se na budování průmyslových staveb, zejména pivovarů.[2] Je uváděn jako stavební rada v Jihlavě a Praze. Jeho firma provedla mj. roku 1890 modernizaci pivovaru v Libni,[3]

Své průmyslové plány vystavoval rovněž na Zemské jubilejní výstavy konané roku 1891 v Praze.[4]

Český klub automobilistů

Byl nadšeným motoristou a propagátorem tohoto nového sportovního odvětví prudce se rozvíjejícího od 90. let 19. století. Podnikání mu navíc zajistilo potřebné finanční zázemí. Okolo roku 1900 se stal jedním z prvních majitelů osobního automobilu v Čechách. V únoru 1904 se podílel na založení Českého klubu automobilistů, Na první valné hromadě klubu v únoru 1904 byl zvolen prvním předsedou[5]. Jen několik měsíců poté došlo, především díky jeho iniciativě, na Žofíně k založení Českého klubu automobilistů, jehož se Rosenberg stal předsedou, a do funkce 1. místopředsedy pak zasedl bankéř Emil Miřička. Spolek se záhy sloučil s motocyklovým spolkem Český klub motocyklistů. V době založení klubu proběhla na Žofíně s výstavou dvou automobilových šasí a dvou automobilů v majetku Rosenberga a dále p. Formánka.

V klubu byla sdružena řada průkopníků motorismu v českých zemích, včetně Václava Klementa, klub se rovněž podílel na organizaci prvních motoristických závodů. Jeho členové mj. deklarovali záměr zakládat síť míst s možností dokoupení pohonných hmot, ze kterých se posléze stala síť čerpacích stanic.[6]

Hrobka rodiny Josefa Rosenberga na Vinohradském hřbitově

Věnoval se mj. publikační činnosti o pivovarnictví[7] a motorismu, roku 1904 např. v Národních listech uveřejnil článek o riskantnosti rychlé automobilové jízdy.

Byl členem České národní strany svobodomyslné (mladočeši).[8] Za jeho pracovní zásluhy mu byl udělen Řád Františka Josefa.

Úmrtí

Zemřel 18. září 1915 při ozdravném pobytu v lázních Poděbrady ve věku 65 let. Byl pohřben v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově.[9]

Odkazy

Reference

  1. SOA Praha, Matrika zemřelých Poděbrady 73, s. 81
  2. Komenského slovník naučný. [s.l.]: Nakl. a vydavatelství Komenského slovníku naučného 654 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: b3AZAAAAIAAJ.
  3. POLÁK, Milan. Pražské pivovárky a pivovary. [s.l.]: Libri 264 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7277-193-6. (česky) Google-Books-ID: uxbxAAAAMAAJ.
  4. Jubilejní výstava zemská království českého: v Praze 1891. [s.l.]: F. Šimáček 988 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: SJ5qykpk3AsC.
  5. ÚNOR 1904 – ZALOŽEN ČESKÝ KLUB MOTOCYKLISTŮ | Autoklub České republiky. www.autoklub.cz [online]. 2019-02-21 [cit. 2021-07-15]. Dostupné online. (česky)
  6. Benzina v proměnnách času (PDF)
  7. Příspěvek k dějinám českého pivovarnictví. [s.l.]: Nákl. Výstvaního výboru Odboru pivovarnického 242 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: dw5DAQAAMAAJ.
  8. Stručný památník Klubu národní strany svobodomyslné na oslavu pětadvacetileté činnosti 1873-1898. [s.l.]: nákladem klub národní strany svobodomyslné 112 s. Dostupné online. (česky)
  9. Josef Rosenberg 1849 - 1915 BillionGraves Record. BillionGraves [online]. [cit. 2022-01-10]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.