Joinville-le-Pont

Joinville-le-Pont [žoanvil l'pon] je francouzské město v departmentu Val-de-Marne v regionu Île-de-France.

Joinville-le-Pont

znak
Poloha
Souřadnice48°49′17″ s. š., 2°28′22″ v. d.
Nadmořská výška33–61 m n. m.
StátFrancie Francie
RegionÎle-de-France
DepartementVal-de-Marne
ArrondissementNogent-sur-Marne
KantonJoinville-le-Pont
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2,31 km²
Počet obyvatel14 177 (2006)
Hustota zalidnění6 137,2 obyv./km²
Správa
StarostaOlivier Dosne
Vznik1791
Oficiální webwww.ville-joinville-le-pont.fr
PSČ94340
INSEE94042
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha

Ze severu hraničí s městem Nogent-sur-Marne, na východě sousedí s městem Champigny-sur-Marne, na jihovýchodě s městem Saint-Maur-des-Fossés, na jihu s městem Maisons-Alfort, na jihozápadě se Saint-Maurice a na západě s Paříží, kde hranici tvoří Vincenneský lesík.

Historie

Joinville byl původně součástí města Saint-Maur-des-Fossés. Biskup Odon de Sully založil v roce 1205 opatství Saint-Maur a u něho vznikl most přes Marnu. Na březích řeky vznikly hostince pro ubytování lodníků i cestujících. Kolem roku 1259 se malá osada nazývala Pont-des-Fosses, později Pont-de-Saint-Maur a ještě později Branche-du-Pont-de-Saint-Maur. Lodníci zde postavili kapli sv. Leonarda.

Dne 25. dubna 1590 budoucí král Jindřich IV. dobyl most. V roce 1649 byl most zničen příznivci Frondy. Stejně tak v roce 1652 vojáci Condého. V roce 1669 osada Branch-du-Pont-de-Saint-Maur měla 132 domů a 430 obyvatel. V roce 1693 byla připojena k farnosti Fontenay-sous-Bois, později k Saint-Maur-des-Fossés.

Za Velké francouzské revoluce se bývalé farnosti změnily v obce. Branche-du-Pont-de-Saint-Maur požadovala samostatnost s odvoláním na existenci kaple sv. Leonarda, kterou získala v roce 1790.

Dne 30. března 1814 se u mostu odehrála bitva, ve které francouzskou armádu porazily pluky Rakušanů, Kozáků a Würtemberčanů. Při bitvě padlo 265 vojáků.

V roce 1831 se název města změnil z dosavadního Branche-du-Pont-de-Saint-Maur na Joinville-le-Pont na počest Františka Ferdinanda Filipa Orleánského, prince de Joinville (1818-1900), třetího syna Ludvíka Filipa. Přidáním "le-Pont" se zabránilo záměně s městem Joinville v departementu Haute-Marne.

Během obléhání Paříže za prusko-francouzské války se zde odehrála bitva mezi francouzskými a německými vojsky, při které vojáci zničili zdejší most. V bitvě padlo 2000 osob.

Město Joinville se v 19. století stalo známé svými zábavními podniky, které se nacházely podél Marny, a které se staly oblíbeným nedělním výletním místem pro Pařížany.

V roce 1921 zde filmová společnost Pathé instalovala svá filmová studia, která zde zůstala až do roku 1987, kdy byly televizní ateliéry uzavřeny a přeloženy do Bry-sur-Marne.

V roce 1929 byl Vincenneský lesík administrativně připojen k městu Paříži a spolu s ním i část území Joinville včetně Hippodromu Vincennes.

Partnerská města

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joinville-le-Pont na francouzské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.