Johann Nepomuk Czermak

Johann Nepomuk Czermak (také Jan Nepomuk Čermák) (17. června 1828, Praha[2]16. září 1873 Lipsko) byl česko-německý fyziolog. Byl průkopníkem laryngoskopie.[3] Jako první popsal jeden z typů zubovinyinterglobulární dentin, který se po něm také označuje jako Czermakovy (Čermákovy) lakuny.[4]

Johann Nepomuk Czermak
Narození17. června 1828
Praha
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí16. září 1873 (ve věku 45 let) nebo 17. září 1873 (ve věku 45 let)
Lipsko
Německá říše Německá říše
Povolánífyziolog, profesor a lékař
ZaměstnavateléVídeňská univerzita
Univerzita Jena
Univerzita Štýrský Hradec
Lipská univerzita
Univerzita Loránda Eötvöse v Budapešti
Juliova-Maxmiliánova univerzita ve Würzburku
PříbuzníLeopold von Lämmel (manželčin otec)[1]
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v pražské německé rodině s lékařskou tradicí. Medicínu studoval v rodné Praze, později ve Vratislavi, kde potkal Jana Evangelistu Purkyněho, jenž ho ovlivnil zásadním způsobem – jednak ho Purkyně ponoukl k vědecké činnosti, a jednak Czermaka ovlivnily Purkyněho teorie. Doktorát získal v Praze, poté žil ve Štýrském Hradci (profesor 1855), Krakově, Budapešti, aby se znovu vrátil do Prahy a založil zde soukromý ústav. Nakonec odešel na univerzitu do Lipska, kde se stal mimořádným profesorem. V Lipsku založil fyziologický ústav známý jako Spectatorium.[5] V Lipsku i zemřel.

Spolu s Ludwigem Turckem zavedl do lékařství laryngoskop (vynález Manuela Garcii). Užíval ho zejména k vyšetření dutiny nosní. Jeho profese ho též přivedla k zájmu o fonetiku a roli nosu při tvorbě řeči a zvuků. Objevil rovněž na krku bod, jehož mačkáním lze snížit tepovou frekvenci či dokonce zbavit vědomí. Prokázal též vliv sympatiku na vylučování slin. Přispěl též k pochopení poruchy, která je dnes známa jako Von Hippel-Lindauova nemoc.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Nepomuk Czermak na anglické Wikipedii.

  1. Georg Gaugusch: Wer einmal war. Das jüdische Großbürgertum Wiens 1800-1938 L–R. Vídeň. 2016. ISBN 978-3-85002-773-1.
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Jiljí na Starém Městě pražském
  3. Čermák, J. N.: Ohledání dutiny hrtanové a nosové pomocí nástrojů laryngoskopických a rhinoskopických vzhledem k patologii těchto částí. Čas. Lék.čes., 1, 1862, s. 36-39.
  4. https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-stomatologie/2010-6/jan-nepomuk-cermak-fyziolog-ktery-prispel-k-poznani-mikrostruktury-dentinu-33337
  5. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/czermak-johann-nepomuk-1828-1873

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.