Jan Rosický

Jan Rosický (17. prosince 1845, Humpolec[1]2. dubna 1910, Omaha) byl českoamerický novinář a prozaik.

Jan Rosický
Jan Rosický
Narození17. prosince 1845
Humpolec
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí2. dubna 1910 (ve věku 64 let)
Omaha
Spojené státy americké Spojené státy americké
Povoláníspisovatel a novinář
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Jan Rosický se narodil 17. prosince 1845 do rodiny pekaře z Humpolce. Na místní evangelické škole byl jeho učitelem jeden z nejvýznamnějších českých pedagogů Jan Sluníčko. Gymnázium začal studovat v Pelhřimově, pokračoval pak na reálce v Praze, ale pro nedostatek financí studia nedokončil. V té době nastala krize v Humpolci tradičního soukenictví, a tak v patnácti letech, navíc po požáru rodného domu, odešel hledat existenci za oceán. Až do svých dvaceti let pracoval na farmě ve Wisconsinu, potom odešel do Milwaukee a odtud jeho cesta vedla do Chicaga.

Činnost

Sídlo České národní tiskárny, Omaha (cca 1920)

Česká menšina v Chicagu vedla bohatý spolkový život, do kterého se Jan aktivně zapojoval. Vstoupil do Sokola, Hlaholu i Slovanské lípy, hrál také krajanské divadlo. V té době začal přispívat i do krajanských časopisů a seznámil se s Josefem Václavem Sládkem, kterému asistoval při redigování jeho chicagských Národních novin. To byl první krok na cestě stát se významným čechoamerickým novinářem a vydavatelem. Po požáru Chicaga 1871, kdy znovu přišel o majetek, odešel do San Franciska a z Kalifornie pak do Omahy v Nebrasce, kde se oženil a trvale usadil.

V Omaze zřídil Českou národní tiskárnu, ve které vydával řadu českých novin a časopisů. Byly to například Pokrok Západu, Kwěty americké nebo časopis Hospodář, který vychází dodnes. Tento podnik začal vydávat také světovou beletrii. Firma funguje pod názvem Automatic Printing Co. Omaha dodnes. Jako přední čechoamerický nakladatel byl v písemném kontaktu s Vojtou Náprstkem. Do Prahy mu posílal cenné přírůstky do jeho Krajanské knihovny, která je dodnes jedním z velmi zajímavých sbírkových fondů Náprstkova muzea.

Jan Rosický zemřel 2. dubna 1910 a jeho ostatky byly uloženy na českém hřbitově v Omaze.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.