Jakub Václav Zentner

Jakub Václav Zentner FSSP (* 11. prosince 1984) je český římskokatolický kněz a historik umění, správce farnosti a poutního místa Římov (od července 2019) a představený Domu svatého Jana Nepomuckého v Římově (od srpna 2019).

Reverendus Dominus
PhDr. Jakub Václav Zentner
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
InstitutKněžské bratrstvo svatého Petra
Osobní údaje
Datum narození11. prosince 1984 (37 let)
Křest2003
Povoláníkněz a kunsthistorik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jde o služebně nejstaršího českého člena Kněžského bratrstva sv. Petra a hlavního koordinátora akcí bratrstva na území České republiky.

Život

V mládí byl nevěřící, během studií na gymnáziu se začal zajímat o judaismus a následně o křesťanství. Pokřtěn byl v roce 2003.

Po absolvování gymnázia studoval na Filosofické fakultě a Teologické fakultě UK pomocné vědy historické, dějiny křesťanského umění a pedagogiku.

V roce 2005 se na světovém setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem setkal s tridentskou mší a nato za ní začal dojíždět do farnosti Počaply u Terezína, kde ji sloužil P. Radim Valík OSB.

V roce 2009 zahájil studium filosofie a teologie v semináři FSSP ve švábském Wigratzbadu. Na jaře 2015 přijal podjáhenské a jáhenské svěcení. Teologická studia dokončil v semináři FSSP v americkém Dentonu, v USA absolvoval i jáhenskou praxi.[1]

2. července 2016 byl vysvěcen na kněze arcibiskupem Pozzem.

Kněžské působení

Po vysvěcení působil převážně v Německu, nicméně příležitostně dojížděl i do České republiky, kde sloužil mše a spoluorganizoval některé akce FSSP, především tábory pro mládež, Hovory o víře, Tradycamp a návštěvy osobností tradičního katolicismu ze zahraničí (např. biskupa Schneidera a kardinála Burkeho). V roce 2018 jej biskup Kročil pověřil péčí o tradiční katolíky v českobudějovické diecézi.

V červnu 2019 jej biskup Kročil jmenoval administrátorem farnosti a poutního místa Římov a v srpnu téhož roku jej generální představený FSSP Andrzej Komorowski jmenoval představeným Domu svatého Jana Nepomuckého v Římově.[1]

Knihy

  • Zánik Židů v Libochovicích (2003)
  • Libochovičtí Židé v minulosti a současné památky na ně (2008)
  • Kapitoly z minulosti Vraňan a Mlčechvost (2018, spoluautor)

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.