Izolační regenerační sebezáchranný přístroj SK 4

SK 4 byl lehký a malý kyslikový sebezáchranný dýchácí přístroj sovětské výroby. Měl zásobu stlačeného kyslíku se stálým dávkováním a regeneraci vydechovaných vzdušin. Izolační sebezáchranný přístroj sloužil především k vyvádění postižených osob z nedychatelného ovzduší. Pokud došlo u báňského zachranáře k poruše jeho pracovního dýchacího přístroje při záchranářské akci, byl tento záchranář vyveden pomocí tohoto přístroje. V některých případech zasahovali po otřesu v dole (kdy následkem důlního otřesu došlo k destrukci důlního díla a snížil se průsvit důlních chodeb) záchranáři v sebezáchranných přístrojích SK - 4.[1]

Sebezáchranný přístroj SK 4

Historie

Plná zbroj - při používání přístroje bylo víko uzavřené a zajištěné pojistkou.

První zmínka o používání izolačního sebezáchranné přístroje SK-4 v OKR je uváděna kolem roku 1963, kdy tyto přístroje byly pro okamžitou potřebu dovezeny ze SSSR. Každý důl v OKR, současně se závody VOKD byl vybaven 10 - 50 kusů těchto přístrojů. Počet přístrojů v roce 1964 dosahoval 1020 kusů.[2] V roce 1979 - 1984 probíhaly v prostorách Hlavní báňské záchranné stanici Ostrava fyziologické zkoušky nových pomocných izolačních dýchacích přístrojů a to sovětský dvouhodinový regenerační pomocný přístroj RVL 1 vyrobený v Lugansku a polský sebezáchranný izolační regenerační přístroj s tlakovým kyslíkem AU - 9E. V roce 1987 se prováděly zkoušky přístroje SK 4 s hmotou Natrocalcid. Přístroj procházel zlepšením, které spočívalo v doplnění stále dávky membránovou plicní automatikou a nesl označení SK 4M, SK 5 a SK5 -M.[3][4]

Popis přístroje

Popis přístroje SK 4
  1. Tlaková láhev
  2. Redukční ventil
  3. Dýchací vak
  4. Pohlcovač CO2
  5. Vdechový ventil
  6. Výdechový ventil
  7. Přetlakový ventil
  8. Manometr



Kontrola přístroje SK - 4 před Akcí

Záchranář byl nucen před použitím přístroje v akci provést si osobní kontrolu sebezáchranného přístroje, která se skládala:

  1. Kontroly spojů - ověřit těsnost.
  2. Kontroly dýchacích ventilů - ověřit průchodnost.
  3. Kontroly tlaku kyslíku - odečtem na manometru.
  4. Kontroly přídavného ventilu.
  5. Kontroly přetlakového ventilu.
  6. Kontroly stále dávky.
  7. Kontroly celkového stavu.

Nasazení přístroje SK - 4

  • Přístroj si zavěsíme na nosný popruh kolem krku.
  • Následně otevřeme víko krytu přístroje, vyjmeme dýchací vak s našrubobanou ústenkou nebo maskou (tuto možnost jsme zvolili při kontrole přístroje před akcí) a víko krytu přístroje uzavřeme a zajistíme zámkem.
  • Manometr, který je osazen karabinou zavěsíme na háček na nosném popruhu. Potom si přitáhneme nosný popruh tak, aby byl přístroj ve správné výšce a dovolil nám snadno nasadit masku nebo ústenku.
  • Otevřeme kyslíkovou láhev a provedeme kontrolu tlaku v přístroji.
  • Provedeme nasazení masky, nebo ústenky (ústenku musíme utáhnout upínacími pásky).
  • Pomoci přídavného ventilu naplníme dýchací vak.
  • Pokud by to bylo nuné, upravíme délku nosného popruhu, abychom mohli volně pohybovat hlavou a nakonec sebezáchraný přístroj upevníme opaskem, nebo spojovacím lankem z četařské brašny pevně k tělu.

Odkazy

Reference

  1. ING.HÁJEK, Lubomír; FASTER, Petr. Důlní záchranářství. Praha 1: SNTL - Nakladatelství technické literatury,n.p. Spálená 51, 1977. 542 s.
  2. SMIČKA, Václav; PRAUZEK STANISLAV; RNDR. ING. VLADIMÍR NEUWIRTH. Vývoj měřící a dýchací techniky a laboratoře na HBZS. docplayer.cz [online]. 2017. Dostupné online.
  3. ING. JANČOŠEK, Ludovít; ING. ŠČAVNICKÝ, František. Bánské vetranie a záchranárstvo. Bratislava: Slovenské vydavateľstvo technickej literaúry, n.p., Hurbanovo náměstí 6, 1967. 255 s.
  4. ING. ŠICH, Vlastimil; CHMELA, Milan. Stručný přehled Důlního Záchranářství. příbram: Hlavní Báňská Záchranná Stanice ČSUP, 1970. 254 s.

Literatura

  • MAKARIUS, Roman;FASTER, Petr. MEMENTO důlních nehod v českém hornictví. Ostrava - Mariánské Hory: Montanex a.s., Výstavní 10, 2008. 461 s. ISBN 978-80-7225-271-8.
  • HÁJEK, Lubomír; FASTER, Petr. Důlní záchranářství. Praha 1: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n.p. Spálená 51, 1977. 542 s.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.