Ixonanthaceae


Ixonanthaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales).

Ixonanthaceae
Ixonanthes isocandra
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
ČeleďIxonanthaceae
Planch. ex Miq., 1858
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ixonanthes reticulata
Phyllocosmus africanus

Popis

Zástupci čeledi Ixonanthaceae jsou keře a stromy se střídavými jednoduchými listy s drobnými palisty nebo bez palistů. Listy jsou celokrajné nebo zubaté. Květy jsou drobné, oboupohlavné, téměř nebo zcela pravidelné, v úžlabních nebo vrcholových květenstvích. Kalich je tvořen 5 volnými nebo na bázi srostlými lístky. Koruna je složena z 5 volných a za plodu vytrvávajících korunních lístků. Tyčinek je 5 až 20. Semeník je srostlý z 5 (výjimečně méně) plodolistů, rozdělený nepravými přehrádkami podobně jako u čeledi lnovité (Linaceae). Čnělka je jedna. V každém plodolistu je 1 nebo 2 vajíčka. Plodem je tobolka. Semena jsou okřídlená nebo s míškem.

Rozšíření

Čeleď zahrnuje asi 20 druhů ve 4 rodech a je rozšířena v tropech celého světa. Její zástupci rostou v tropickém deštném lese, na savanách i v keřovité vegetaci, většinou do nadmořské výšky 1200m.

Ekologické interakce

Semena s míškem jsou šířena ptáky, okřídlená semena větrem.

Taxonomie

Rody čeledi Ixonanthaceae byly tradičně řazeny do čeledi lnovité (Linaceae). Od této a blízce příbuzných čeledí se odlišuje střechovitě uspořádanými korunními lístky za plodu vytrvávajícími, nepřítomností sekrečních kanálků a intrastaminálním diskem.

Příbuzenské vztahy v rámci řádu Malpighiales jsou dosud nejasné. V systému APG IV z roku 2016 byl z čeledi Ixonanthaceae vyjmut rod Allantospermum a přeřazen do čeledi Irvingiaceae.[1]

Význam

Kůra Ixonanthes icosandra je v Malajsii používána na vydělávání rybářských sítí.

Seznam rodů

Cyrillopsis, Ixonanthes, Ochthocosmus, Phyllocosmus[2][1]

Odkazy

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1

Reference

  1. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.
  2. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016 [cit. 2017-12-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-02-24. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.