Informační systém o průměrném výdělku

Informační systém o průměrném výdělku (ISPV) je systém čtvrtletních statistických šetření zpracovávaných pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tento informační systém veřejné správy sleduje a poublikuje informace o odměňování zaměstnanců v České republice, vstupem jsou platy a mzdy na úrovni jednotlivců i celých organizací.

Legislativa

Program statistických zjišťování stanoví vyhláška číslo 373/2017 Sb. Čtvrtletní šetření souvisí s nařízením Komise (ES) č. 1916/2000.[1]

Vkládání dat

V podnikatelské sféře probíhá šetření výběrově a se čtvrtletní periodou, ve sféře nepodnikatelské pololetně a je plošné. Výběrové šetření zahrnuje ekonomické subjekty do 249 zaměstnanců, plošné šetření subjekty, které mají 250 zaměstnanců a více. Výběr je údajně náhodný.[2][3]

Zdrojem dat pro nepodnikatelskou sféru je Informační systém o platech, údaje o subjektech se berou ze systému ARIS.[2]

Kromě mzdy nebo platu jsou sledovány i odměny, příplatky a náhrady. U pracovní doby je sledována její délka, přesčasy, pracovní neschopnost a dovolené. Přehledy jsou publikovány jak souhrnně, tak podle pracovních pozic. Takzvaná Regionální statistika ceny práce (RSCP)[4] doplňuje ISPV čísly z jednotlivých krajů ČR.

Výpis dat

Výsledkem šetření ISPV jsou přehledy o

  • struktuře mezd a platů,
  • hodinovém výdělku,
  • odpracované a neodpracované době.

Výsledky jsou publikovány na stránkách ISPV.[5] Šetření ISPV se liší od mzdové statistiky Českého statistického úřadu.[6]

Informační systém

Zpracovatelem ISPV je firma TREXIMA, spol. s .r.o.[3]

Součástí ISPV je i takzvané Metodické centrum pro klasifikaci zaměstnání, které poskytuje kopii statistického číselníku CZ-ISCO.

Význam a kritika

ISPV patrně plní nějakou povinnost České republiky vůči EU. Výsledky šetření mohou být i jedním z

  • podkladů pro valorizaci důchodů, stanovení inflace nebo úpravu platů státních zaměstnanců,
  • argumentů při kolektivním vyjednávání,
  • argumentů při žádosti o zvýšení mzdy atd.[7]

Kritici poukazují na fakt, že metodika ISVS v roce 2018 stále spoléhá na systém ARIS, který byl nahrazen systémem IISSP již v roce 2010. Dále není jasné, proč MPSV tolik let provozuje statistické šetření velmi podobné mzdové statistice Českého statistického úřadu, tedy proč dvě různé státní instituce dělají stejnou práci.

Reference

  1. Nařízení Komise (ES) č. 1916/2000
  2. Metodika ISPV
  3. Trexima, dodavatel ISPV. www.trexima.cz [online]. [cit. 2018-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-01-30.
  4. MPSV: Regionální statistika ceny práce, výdělky podle krajů Archivováno 26. 12. 2018 na Wayback Machine
  5. Výsledky šetření ISPV
  6. Rozdíly mezi mzdovými šetřeními ČSÚ a ISPV, pdf
  7. Využití šetření ISPV
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.