Impaktit

Impaktity jsou horniny, které vznikají při dopadu meteoritu (impakt) na zemský povrch. Při dopadu meteoritu vznikají silné mechanické síly (vysoký tlak) a vysoké teploty, které v místě dopadu přeměňují pozemské horniny. Mimo jiné se stávající horniny drtí, tvoří se nové minerály, horniny bývají částečně roztaveny a jako impaktní sklo znovu ochlazeny. Nové minerály, které jsou charakteristické pro impaktity, jsou například odrůdy oxidu křemičitého stišovit a coesit, které vznikají pouze velmi vysokým tlakem.

Nazelenalý suevit z impaktního kráteru v Rochechouart, Francie

Proces, který vede ke vzniku impaktitů, je známý jako šoková metamorfóza.

Charakteristické vysokotlaké minerály jsou mimo jiné důkazem toho, že určitá struktura zemské kůry vznikla jako impaktní kráter. V Německu je nejznámějším impaktním kráterem Nördlinger Ries s impaktity, jako je například suevit. Ve Francii pak kráter Rochechouart.

Impaktit je souhrnné označení pro všechny horniny, které vznikly jedním nebo více nárazy – tedy srážkou povrchu Země nebo Měsíce s planetárním tělesem. Souhrnný termín lze použít pro pozemské i mimozemské horniny.

Rozdělení

Podle doporučení Mezinárodní unie geologických věd (International Union of Geological Sciences)[1] lze impaktity v první aproximaci rozdělit na horniny vytvořené při jediném dopadu a na horniny vytvořené z více takových událostí. Posledně jmenované jsou (volné nebo zpevněné) regolity, které se jinak na zemském povrchu nevyskytují. U impaktitů z jedné události se rozlišuje v závislosti na prostorové vzdálenosti od místa dopadu mezi proximálními (impaktní tavené horniny, suevit, impaktní brekcie z míst blízko dopadu meteoritu) a distálními (tektity, mikrotektity) z míst dále od místa dopadu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Impaktit na německé Wikipedii.

  1. D. Stöffler, R. Grieve: Impactites. Ve: D. Fettes, J. Desmons (vyd.): Metamorphic Rocks - A Classification and Glossary of Terms. 2. vydání. Cambridge University Press, Cambridge 2011, ISBN 978-0-521-33618-5, S. 82–91.

Literatura

  • Wolfhard Wimmenauer: Petrographie der magmatischen und metamorphen Gesteine. Enke, Stuttgart 1985, ISBN 3-432-94671-6.
  • Roland Vinx: Gesteinsbestimmung im Gelände. Elsevier, Mnichov 2005, ISBN 3-8274-1513-6.
  • Gordon R. Osinski: Impact cratering – processes and products. Wiley-Blackwell, Chichester 2013, ISBN 978-1-405-19829-5.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.