Hubatkova vila

Hubatkova vila, známá také pod místním názvem Sokolov, je secesní vila postavená na konci 19. století Ludvíkem Hubatkou. Nachází se na jižním konci Poříčí – místní části obce Boršov nad Vltavou – od kterého je oddělen výběžkem lesa a rychlostní silnicí E55. V současné době je sídlem Dětského domova a Školní jídelny Boršov nad Vltavou.

Hubatkova vila
Hubatkova vila, pohled ze západu
Účel stavby
Základní informace
Slohsecese
Současný majitelJihočeský kraj
Poloha
AdresaNa Planýrce 168, Boršov nad Vltavou, Česko Česko
Souřadnice48°55′9,39″ s. š., 14°26′24,09″ v. d.
Další informace
Webhttps://www.ddborsov.cz/
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Hubatkovi a Tangelovi

Ludvík Hubatka, c. k. rytmistr, velitel budějovického husarského pluku, postavil vilu mezi lety 1889 až 1900 v romantickém secesním stylu.[1] Pozemky vykoupil zčásti od Zdenka Klaudyho staršího, který byl pánem na nedalekém zámku Poříčí, a zčásti od několika poříčských chalupníků. Vila měla od počátku vlastní vodovod i kanalizaci, kolem ní byl zřízen park. S Ludvíkem Hubatkou vilu obývalo ještě šest členů jeho rodiny, hospodyně, služka, panská a chůva. V odděleném domku pak bydlel ještě zahradník a kočí. Přestože byl Ludvík Hubatka zjevně velmi zámožným mužem, o svůj majetek z neznámých důvodů přišel a roku 1911 musel svou vilu prodat.[2] Vilu od nich koupili Franz a Jenny Tangelovi. Franz Tangel byl ovšem ještě téhož roku soudem zbaven svéprávnosti z důvodu šílenství a v říjnu 1911 zde zemřel. Jeho žena Jenny zde pak pobývala pouze přes léto a pár let poté také zemřela.

Za první republiky

Zámek zdědila její matka Klementina Strossová, která ho prodala v roce 1921 Friedrichu Frankensdorfovi, po kterém Hubatkovu vilu krátce držel ještě budějovický chirurg Bohumil Růžička.[3]Na jaře roku 1923 získala Hubatkovu vilu Nemocenská pokladna příslušníků grémia pražského obchodnictva později přejmenovanou na Gremiální nemocenskou pojišťovnu. Vila sloužila jako zotavovací zařízení pro klienty této pojišťovny až do druhé světové války. Majitel se během války sice nezměnil, ale osazenstvem zotavovny se stali důstojníci SS.

Po druhé světové válce

Po druhé světové válce se vila začala znovu využívat až od července 1948, kdy zde začala fungovat Krajská politická škola KSČ.[4] Během pěti let jejího zdejšího fungování zde přednášel mimo jiných i Lubomír Štrougal, který se později stal československým premiérem.[1] Na začátku padesátých let se Krajská politická škola KSČ přestěhovala do Českých Budějovic a v roce 1952 zde zahájil činnost dětský domov. Ten byl zpočátku určen pouze pro děti předškolního věku, od roku 1967 jsou zde už umísťovány děti ve věku od tří let až do osmnácti let. Mezi lety 1996 a 1998 proběhla oprava celého objektu s rozšířením hospodářské budovy.[4] Většina původního 7,5 hektarového parku je dnes součástí areálu skladu pohonných hmot firmy ČEPRO.[1]

Galerie

Reference

  1. DUFKOVÁ, Kamila. Jak jsme žili: Hubatkova vila, Boršov nad Vltavou. Českobudějovický deník [online]. 2020-04-24 [cit. 2021-03-10]. Dostupné online.
  2. KREJČŮ, Irena. Od minulosti k přítomnosti obce Boršova nad Vltavou. [s.l.]: Obec Boršov nad Vltavou, 2004. S. 67.
  3. KREJČŮ (2004), s. 67-68.
  4. KREJČŮ (2004), s. 68.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.