Horský park

Horský park je bratislavský městský park nacházející se v městské části Staré Mesto. Na rozdíl od ostatních bratislavských parků, Horský park je specifický tím, že se nachází prakticky ve středu města a přitom disponuje téměř nedotčeným prostředím a původní flórou a faunou.

Zdroje k infoboxu
Chráněný areál
Horský park
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení1986
Rozloha22,9615 ha
Poloha
StátSlovensko Slovensko
OkresBratislava I
UmístěníBratislava
Souřadnice48°9′28″ s. š., 17°5′26″ v. d.
Horský park
Další informace
Kód48
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Bratislavu z Horského parku

V Horském parku je postaven vysokoškolský internát pro studenty Ekonomické univerzity. Studenti ho familiárně nazývají "HOPA". Budova internátu je pravděpodobně z roku 1939.

Nedaleko se nachází i čistě dívčí internát také familiárně zvaný "DOPA".

Dějiny

Horský park vznikl na západním okraji města v roce 1868 zásluhou tehdejšího starosty města Henricha Justiho. V té době se zde nacházely původní dubové a bukové porosty. Několik set let staré duby, jasany, buky, jedlé kaštany a borovice tvořily kostru malebných lesních porostů. Na ně se soustředila pozornost milovníků přírody, městských činovníků a jiných nadšenců sdružených v Bratislavskom okrášľovacom spolku, kteří se rozhodli založit na území zmíněných lesních porostů zvaných "Studentský les" lesopark - dnešní Horský park.

Horský park tedy vznikl prakticky úpravou již existujícího lesního prostředí, jeho ztvárněním a doplněním novými výsadbami, vytvořením průhledů, zkvalitněním okrajových částí a vybudováním přístupových cest. Purkmistr Justi nechal vypracovat plán sítě cest, které zde dali vystavět. V parku bylo osazených 50 kusů lavic, u hlavního vchodu byl vybudován domek pro hlídače a v roce 1873 bylo také vybudováno dětské hřiště. Na zavlažování sloužily dvě studny. Areál parku zkrášlovaly i malé stavby ze železa - gloriet, malý pavilon se zalomenými lavičkami nebo kovová rozhledna na Murmanské výšině. V parku soustavně přibývaly nové lavičky. Například v roce 1907 dal Městský zkrášlovací spolek vyhotovit firmou Marton kulaté lavičky (některé jsou dochovány dodnes!). V tomto roce bylo na stromech upevněných i 25 kusů tabulí s básněmi domácích básníků. Pro ochranu zvířat a ptáků bylo postaveno 20 krmítek a ptačích budek.

Koncem 19. století bylo v parku vysázeno mnoho nových druhů stromů jako například skupiny tisů, lip, platanů ale i ginka a různé cizokrajné jehličnany. Park vznikal v období uměleckého směru realismus, během kterého se v zahradním umění prosazovaly přírodně-krajinářské úpravy a stejně se zvýšil zájem o cizokrajné dřeviny. Vzhledem k drsnějším přírodním podmínkám, které Horský park má (členitost terénu, rozdílná sluneční expozice, rozdílné vlhkostní poměry) se tendence o vysazení rozmanitějšího sortimentu rostlin výrazněji neuplatnily a Horský park si zachoval charakter staršího lesoparku.

Současnost

Dnes se park nachází v geografickém středu města, které se rozrostlo na všechny strany a jeho rozloha se stabilizovala na 22 hektarů. Park se nachází v nadmořské výšce 185 až 260 m n. m. Rozkládá se ve dvou sbíhajících se údolích, na horském hřbetu mezi nimi a na terasovitých plošinách. Přirozeným centrem parku je Justiho památník s odpočinkovou terasou. Tento pomník mu dalo postavit město v r. 1908 po jeho smrti a je dílem bratislavského sochaře Alojza Rigeleho, který byl také členem Bratislavského okrášľovacieho spolku.

Před vstupem do parku z Nekrasovovy ulice je umístěn pomník botanika J.A. Bäumlera, též od sochaře Alojza Rigeleho.

Dnes k parku patří neodmyslitelně i historická horská chata Horský park, která se stala vyhledávaným místem odpočinku, setkávání lidí a originálním kulturním centrem Bratislavy. Její součástí je i zahrada s dětským hřištěm a Libresso s vynikající kávou a tradičními bratislavskými ořechovými a makovými rohlíky. V létě se zde konají různé kulturně-společenské akce. Hájovnu zrenovovala a pro veřejnost otevřela Nadácia Horský park, která se výrazně zasazuje i o ochranu a smysluplné rozšířená Horského parku v dnešních dnech.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Horský park na slovenské Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.