Historie evropské integrace

Historie evropské integrace je velice obsáhlá. Snaha o spojení různých evropských území je stará jako historie osídlování Evropy. V této době šlo však především o touhu vládců po moci, než o sblížení evropských národů za účelem spolupráce.

Mapa současné Evropy

Středověk

Mapa Římské říše v roce 117
Jiří z Poděbrad
  • Pierre Dubois, francouzský právník a diplomat, který se roku 1306 domáhal vytvoření Křesťanské republiky, která by byla spravována stálým shromážděním evropských vladařů. Na základě křesťanských principů by se měli tito evropští vladaři snažit zajistit mír na evropském kontinentu.
  • Dante Alighieri se roku 1310 ve své knize Monarcha dožaduje po vytvoření evropských institucí, který by měly zabránit válkám v Evropě.
  • Jiří z Poděbrad byl český král, který roku 1462 navrhoval vytvoření evropské konfederace, která měla čelit postupujícím Turkům. Konfederační uspořádání mělo pravidelně zasedat s pětiletou předsednickou rotací (dnešní předsednictví v EU je půlroční).

Novověk

Do 20. století

Evropa v roce 1789

1900 – 1945

Evropa po první světové válce
Evropa po druhé světové válce

1945–1950

Mapa Evropské unie po roce 2014
  • V roce 1944 se Belgie, Nizozemsko a Lucembursko (Benelux) dohodly na vytvoření celní unie, k tomuto vytvoření došlo až v roce 1948.
  • Roku 1948 vešel v platnost Marshallův plán. Po skončení 2. světové války chtěly Spojené státy americké co nejdříve stáhnout svá vojska z Evropy, a to kvůli nebezpečí sovětské rozpínavosti. Spojené státy zůstaly aktivním hráčem a převzaly na sebe roli „světového četníka“, který bránil západní Evropu, jihovýchodní Asii a samy sebe před sovětským nebezpečím. USA považovalo za určující především poválečný vývoj v Evropě, a to z pohledu svých vlastních ekonomických i bezpečnostních zájmů, a proto jí nabídly materiální i finanční pomoc v podobě Evropského programu obnovy (známy pod názvem Marshallův plán). Americký ministr zahraničí George Catlett Marshall představil svůj plán pomoci v červnu 1947. Cílem tohoto plánu měl být boj proti bídě, hladu, zoufalství a chaosu. Plán byl nabídnut všem evropským zemím postižených válkou. Mělo z něj čerpat i tehdejší Československo. Sovětský svaz na přelomu července a srpna 1947 vydal prohlášení, že se programu nezúčastní a pod jeho tlakem Marshallův plán odmítly i ostatní státy východní a střední Evropy. Došlo k rozdělení Evropy na západní a východní část.
  • V roce 1949 vznikla Rada Evropy (Council of Europe) jako výsledek mezinárodní konference, které se účastnili zástupci Belgie, Dánska, Francie, Itálie, Irska, Nizozemska, Lucemburska, Švédska, Norska a Spojeného království. Všichni tito zástupci podepsali tzv. Londýnskou smlouvu. Rada Evropy měla napomáhat rozvoji na poli ekonomickém, kulturním a podporovat lidská práva a demokratické hodnoty. Postupně tato práva přešla na jiné organizace a Radě Evropy tak zůstala pouze oblast kulturního poznávání evropských národů a podpora demokracie v nově se demokratizujících státech.
  • Po 2. světové válce bylo poražené Německo rozděleno na několik okupačních zón, které spravovaly vítězné mocnosti. V září roku 1949 vyhlásily západní okupační síly (Spojené království, USA a Francie) samostatné Západní Německo v reakci na krizi mezi spojenci.
  • Severoatlantická smlouva vznikla z důvodu potřeby vyvážit sovětskou vojenskou hrozbu a to prostřednictvím spolupráce západních armád a zajištěním mírové koexistence se západním Německem.

Externí odkazy

Související články

Literatura

  • BALDWIN, Richard; WYPLOSZ, Charles. Ekonomie evropské integrace. 4. vyd.. vyd. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4568-8.
  • ŽÍDEK, Libor. Dějiny světového hospodářství. 2. rozš. vyd.. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2009. ISBN 978-80-738-0184-7.
  • FIALA, Petr; PITROVÁ, Markéta. Rozšiřování ES/EU. 1. vyd.. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav. Ediční řada Studie, 2001. ISBN 8021026456.
  • BOOKER, Christopher; NORTH, Richard. Skryté dějiny evropské integrace od roku 1918 do současnosti. 1. vyd.. vyd. Brno: Barrister&Principal. Studium (Barrister&Principal), 2006. ISBN 8073640260.
  • LACINA, Lubor; OSTŘÍŽEK, Jan. Učebnice evropské integrace. 3. přeprac. a rozš. vyd.. vyd. Brno: Barrister&Principal, 2011. ISBN 978-80-87474-31-0.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.