Hans-Georg Gadamer

Hans-Georg Gadamer, (11. února 1900, Marburg13. března 2002, Heidelberg) byl německý filosof 20. století, fenomenolog a žák M. Heideggera. Proslavil se bádáním o antické filosofii, o jazyce a estetice a zejména o filosofické hermeneutice.

Hans-Georg Gadamer
Narození11. února 1900
Marburg
Úmrtí13. března 2002 (ve věku 102 let)
Heidelberg
Místo pohřbeníHeidelberg
Povolánífilozof a vysokoškolský učitel
Alma materVratislavská univerzita (1918–1919)
Marburská univerzita (1919–1922)
Marburská univerzita
Tématafilozofie, estetika, ontologie, epistemologie a jazyk
Významná dílaTruth and Method
The Relevance of the Beautiful and Other Essays
OceněníReuchlin Award (1971)
Hegelova cena (1979)
Cena Sigmunda Freuda za vědeckou prózu (1979)
Cena Karla Jasperse (1986)
Cena Hannse Martina Schleyera (1987)
 více na Wikidatech
Manžel(ka)Käte Gadamer
RodičeJohannes Gadamer
VlivyMartin Heidegger
Platón
Aristotelés
Immanuel Kant
Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 více na Wikidatech
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska ve Vratislavi

Životopis

Gadamer se narodil v Marburgu v Hesensku. Jeho otec, profesor chemie a později rektor tamní univerzity, vedl syna k přírodním vědám, Gadamer však odešel do (tehdy německé) Vratislavi, kde studoval filosofii. Po návratu do Marburgu studoval u novokantovců P. Natorpa a Nicolai Hartmanna a roku 1922 promoval prací o Platónovi. Potom odešel do Freiburgu k mladému M. Heideggerovi, kde jeho spolužáky byli Leo Strauss, Karl Löwith a Hannah Arendtová. S Heideggerem odešel na univerzitu v Marburgu, kde se roku 1929 habilitoval prací Platónova dialektická etika a přednášel.

V letech 1939-1947 byl řádným profesorem v Lipsku a v roce 1945 děkanem filosofické fakulty. S nacistickým režimem sice vycházel, nebyl však aktivním nacistou, proto byl ve funkci potvrzen i po konci války a v roce 1946 byl zvolen rektorem.[1] Vzhledem k politickému vývoji v tehdejší sovětské zóně odešel do Frankfurtu a roku 1949 převzal katedru filosofie po Karlu Jaspersovi v Heidelbergu, kde zůstal i po svém emeritování v roce 1968.

Dílo

Gadamer napsal řadu prací o antické filosofii, o filosofii jazyka a o estetice, proslavil se však velkou prací Pravda a metoda (Wahrheit und Methode) z roku 1960. Téma „rozumění“ a filosofické hermeneutiky naznačil už Heidegger, teprve Gadamer je však zpracoval. Postavil se jednak proti názorům, které chtěly i v humanitních vědách zavést přírodovědecký způsob argumentace a dokazování, jednak proti starší hermeneutice Friedricha Schleiermachera a Wilhelma Diltheye, která chápala interpretaci jako vcítění, návrat k myšlenkám původního autora. Gadamer naproti tomu rozvinul myšlenku „hermeneutického kruhu“: ke každému textu člověk už přistupuje s jistým „před-porozuměním“, které se během četby kriticky mění, protože dochází ke „splývání horizontů“ a obzor čtenáře se rozšiřuje o čtené.

Význam a vliv

Téma hermeneutiky, nauky o rozumění, se později ukázalo jako velmi aktuální v souvislosti s globalizací a setkáváním kultur. Gadamer tak měl veliký vliv na řadu současných filosofů, evropských i amerických: k jeho žákům se hlásí například Gianni Vattimo, Richard Rorty, Günther Figal nebo Jean Grondin, s velkou úctou o něm hovořil například Paul Ricoeur a Jürgen Habermas. Gadamer dostal mnoho vyznamenání a čestných doktorátů, mimo jiné i čestný doktorát filosofie Univerzity Karlovy (1996). K jeho stým narozeninám se do Heidelbergu sjely stovky významných osobností z celého světa.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hans-Georg Gadamer na německé Wikipedii.

  1. Metzler Philosophen-Lexikon. Stuttgart 1995. Heslo Gadamer, str. 298n.

Literatura

  • H.-G. Gadamer, Pravda a metoda. Praha 2009
  • H.-G. Gadamer, Problém dějinného vědomí. Praha 1994
  • H.-G. Gadamer, Idea dobra mezi Platónem a Aristotelem. Praha 1994
  • H.-G. Gadamer, Člověk a řeč. Praha 1999
  • H.-G. Gadamer, Aktualita krásného. Praha 2003
  • J. Grondin, Úvod do hermeneutiky. Praha 1997
  • P. Pokorný (vyd.), Hermeneutika jako teorie porozumění. Praha 2006

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.