Hanigovský hrad

Hanigovský hrad (Nový hrad, lat. castrum Wywar) je zřícenina hradu nad obcí Hanigovce, v oblasti Horná Torysa, severovýchodně od Lipan, na úpatí Čergovského pohoří.

Hanigovský hrad
Okenní oblouk gotického paláce
Základní informace
Výstavba13. století
Zánik1557
MateriálKámen
Poloha
AdresaHanigovce na Slovensku, Hanigovce, Slovensko Slovensko
Souřadnice49°11′23,17″ s. š., 21°2′21,08″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny

Vznik hradu je datován do 13. století, kdy na místě zděného hradu stál dřevěný hrádek. Původní dřevěný hrad dal vystavět šlechtic Mikčo (Mikche) na někdejším slovanském hradišti původního královského majetku hradu Šariš.

  • 1342 - žádost šlechtice o přestavbu hradu na kamenný, aby se upevnilo pohraniční pásmo království byla Ludvíkem I. akceptována a hrad byl přestavěn.
  • 1398 - po vymření Mikčovy větve rodu přešel hrad do držení krále Zikmunda Lucemburského, který ho prodal Prokopovi Balickému za 600 zlatých guldenů.
  • 1404 - Smrt Prokopa Balického, hrad byl v záloze jeho bratra Ondřeje (Andrej).
  • 1408 - hrad získal výměnou za hrad Sklabiňa Imrich z Perína (tajný kancléř krále Zikmunda).
  • 1410 - majitelem hradu se stal Peter Perényi, který ho dostal jako odměnu za to, že v bitvě proti Turkům zachránil králi život.
  • 1448 - hrad pod vlivem bratříků, kteří odtud ohrožovali královské město Bardejov.
  • 1460 - vojska krále Matyáše zaútočilia na hrad a v následujícím roce se ho i zmocnili.
  • 1512 - bohatý magnát z Perína přenechal hrad šlechticům z Torysy.
  • 1556 - obsazení hradu vojskem Ferdinanda I. Habsburského spolu se sousedním hradem v Kamenici.
  • 1557 - hrad vyhořel, ale nový majitelé (sedmihradští šlechtici Martin a Gašpar Pečovští) Hanigovský hrad již neobnovili, protože si své sídlo postavili v Nové Vsi.[1]

Exteriér

Kamenný hrad měl půdorys obdélníku o rozměrech přibližně 55 x 20 metrů. Celé prostranství obklopovalo hradební opevnění. Dvojpodlažní palác měl také obdélníkový půdorys s rozměry 14,7 x 6 metrů. Opevnění nádvoří bylo přizpůsobeno přístupové komunikací, která vstupovala do nádvoří z jižní strany 2,5 metru širokou branou, zabezpečenou strážní věží. V opevnění byla vytesána lůžka pro děla, hrad od jeho přístupnější strany chránily i střílny. Hradní komplex chránilo předbrání se vstupní branou. Na nádvoří byly hospodářské budovy a jiné stavby. Tyto budovy byly pravděpodobně dřevěné, protože po nich po požáru nezůstaly žádné stopy.

Současný stav

Uváděné objekty jsou v interiéru hradu dodnes identifikovatelné. Interiér paláce je až po parapety přízemních oken zasypán sutí. Opevnění se v některých místech zachovalo i do výšky 2 až 3 metry a jsou viditelná i lůžka pro děla. Hrad je v literatuře uváděn jako zaniklý, ale zachoval se ve své středověké podobě. O ruinu se stará o.s. Novum castrum[2] , které za tři sezóny prací na hradě renovováno bránu, zakonzervovalo obrannou zeď a část paláce.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanigovský hrad na slovenské Wikipedii.

  1. A. Lokaj, Hanigovce minulosť a dnešok, Obecný úrad Hanigovce, (2000)
  2. O.S. NOVUM CASTRUM. Archivovaná kopie [online]. http://www.novum.castrum.sk/ [cit. 2014-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-02. (slovensky)

Související články

Seznam kulturních památek v okrese Sabinov

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.