Čelistnatci

Čelistnatci (Gnathostomata), též čelistnatí, je monofyletická skupina živočichů zahrnujících všechny obratlovce kromě sliznatek, mihulí a dalších, již však vyhynulých bezčelistnatců. První zástupci tohoto rozsáhlého kladu se objevili na počátku prvohor (pravděpodobně v kambriu). Do čelistnatců tedy patří všechny paryby, ryby, ale i obojživelníci, plazi, ptáci a savci včetně člověka.

Čelistnatci
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci
Infrakmenčelistnatci (Gnathostomata)
Gegenbaur, 1874
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charakteristika

Jak už název napovídá, čelistnatci jsou obratlovci s čelistmi, tedy strukturou, jež vznikla přeměnou žaberního oblouku. Dále však tuto skupinu vymezuje obrovské množství evolučních novinek, jako je chrupavčito-kostěný skelet, dva páry ploutví na trupu, nepárová řitní ploutev, plakoidní šupiny, podélná přepážka mezi hřbetní a břišní částí myomer, myelinová pochva axonů, společné nervové provazce pro hřbetní a břišní větve míšních nervů, tři polokruhovité kanály ve vnitřním uchu, vývodný kanál z ledvin sloužící i k vylučování spermatu, endokrinně-exokrinní povaha slinivky, slezina, adaptivní imunita a další a další znaky.[1]

Odkazy

Reference

  1. ZRZAVÝ, Jan. Fylogeneze živočišné říše. Praha: Scientia, 2006. 255 s. (Biologie dnes). ISBN 80-86960-08-0.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.