Gastrolit

Gastrolit[1] (řecky gaster (žaludek) a lithos (kámen) je kámen v žaludku některých býložravých[zdroj?!] bezzubých[zdroj?!] živočichů nápomocný při mechanickém rozmělňování potravy.

Býložravec vybavený potřebným instinktem spolyká kameny aby svalnatému žaludku usnadnil rozmělňování rostlinné potravy. Tuhé buněčné stěny vlákniny v potravě jsou při trávení přítomnými kameny mechanicky rozrušovány a umožňují průnik trávicích šťáv, především enzymů, k takto uvolněným živinám. Gastrolity lze nalézt v žaludcích ptáků nebo také na paleonalezištích neptačích dinosaurů (např. obří sauropodi, největší terestričtí živočichové všech dob).[2]

U korýšů z řádu Decapoda se několik dní před svlékáním krunýře tvoří v žaludku čočkovitá bělavá tělíska, která se nazývají také gastrolity neboli rakůvky[3]. Do rakůvek se postupně koncentrují inkrustující látky, hlavně minerály, které pak zpevní nový měkký krunýř.

Reference

  1. https://www.biolib.cz/cz/glossaryterm/id3642/ gastrolity
  2. Wings, Oliver (2007): A review of gastrolith function with implications for fossil vertebrates and a revised classification. Acta Palaeontologica Polonica 52(1): 1-16. PDF fulltext
  3. https://www.biolib.cz/cz/glossaryterm/id3641/ rakůvky

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.