Galerie Jiří Švestka

Galerie Jiří Švestka je galerie v Praze. Založena byla v roce 1995 jako jedna z prvních[1] českých soukromých galerií. Měla podíl na růstu trhu s uměním v České republice a na Slovensku[1].

Andrej Dubravsky, Golden Sands, 2012

Nese jméno svého zakladatele, historika a teoretika umění PhDr. Jiřího Švestky. Prezentuje současné české a světové umění.

Galerie byla od svého vzniku pevně spojena s myšlenkou představit v Praze zahraniční a české umělce (mladé i etablované), respektive středoevropské umělce prezentovat v mezinárodním kontextu a umožnit jim spolupráci se světovými institucemi. Zastoupení umělci vystavovali v institucích jako například v Musée d'art moderne Saint-Étienne, Museum Tinguely Basel, Kunsthal Rotterdam, Photographers' Gallery Londýn, Kunstmuseum Wolfsburg, na Bienále v Benátkách, nebo v muzeu Kolumba v Kolíně nad Rýnem.

Od 24. května 2017 funguje nová pražská pobočka Jiri Svestka Gallery. Společnost Fine Arts of Central Europe s.r.o., která galerii provozuje, ji otevřela na adrese Janáčkovo nábřeží 5, Praha 5 - Smíchov.

Zaměření

Činnost galerie je zaměřena na současné mezinárodní výtvarné umění, galerie zastupuje české a světové umělce pracující napříč médii. 

Historie

Ioana Nemes, Relics for the Afterfuture (Brown), 2009, Berlín

Galerie byla založena Jiřím Švestkou v Praze. V letech 1995–2003 sídlila v Urbánkově domě, takzvaném Mozarteu v Jungmannově ulici v Praze. V letech 2003–2014 galerie sídlila v bývalé budově manufaktury na ulici Biskupský dvůr, Praha 1.

V devadesátých letech zastupovala galerie představitele českého umění. Vystavovali v ní například Jiří Černický, Krištof Kintera, Markéta Othová, Jiří Franta, David Böhm, Lukáš Jasanský, Martin Polák, Jitka Hanzlová a další. V letech 2009–2017 fungovala pobočka galerie v Berlíně. Roku 2017 byla opět otevřena pražská pobočka Jiri Svestka Gallery. Společnost Fine Arts of Central Europe s.r.o., která galerii provozuje, ji otevřela na adrese Janáčkovo nábřeží 5, Praha 5 - Smíchov.

Jiri Svestka Gallery Berlin sídlila na Potsdamer Straße 81c,D – 10 785 a stejně jako pobočka v Praze se zaměřovala zejména na současné mladé umělce ze střední Evropy. Vystavovali zde například Rafał Bujnowski Andrej Dúbravský, Jan Durina, Mark Ther, Martin Kohout, Jan van der Pol, Krištof Kintera, Jiří Černický, Maki Na Kamura, Katarina Poliačiková, Adéla Babanová, Josef Bolf Jiří Franta, David Böhm, Sofie Švejdová a další. 

Účast na veletrzích

Galerie Jiří Švestka se výrazně zasloužila o prezentaci českých i světových umělců v mezinárodním kontextu. Galerie Jiří Švestka se účastní prestižních světových veletrhů, mimo jiné: TEFAF Maastricht, Art Basel, Art Basel Miami Beach,The Armory Show, Art Chicago, KIAF Seoul, Volta NYC, Volta Show Basel, Art Brussels, Art Cologne, FIAC Paris, Art Forum Berlin, Artissima Torino, Art Moscow, ARCO Madrid, VIENNAFAIR.

Zastoupení umělci

Jan Kotík, Possible Variations, 2011, Praha

Siah Armajani, Adéla Babanová, Rafał Bujnowski, Tony Cragg, Andrej Dúbravský, Jan Durina, Georg Ettl, Jiří Franta a David Böhm, Jårg Geismar, Dan Graham, Jitka Hanzlová, Krištof Kintera, Jan Kotík, Petra Malá Miller, Maki Na Kamura, Ioana Nemeș, Markéta Othová, Lukáš Jasanský a Martin Polák, Hans Rath, Sofie Švejdová, Viktor Takáč, Miroslav Tichý, Leonid Tishkov, Jan van der Pol, Kateřina Vincourová, Karíma Al-Mukhtarová.

Dále vystavovaní umělci

Thomas Huber, Juan Muñoz, Thomas Schütte, Mark Wallinger, Bořek Šípek, Doug Aitken, Robert Moskowitz, Katarzyna Kozyra, Ger van Elk, Otto Gutfreund, Ann-Sofi Sidén, Julião Sarmento, Alvaro Siza, Michal Pěchouček, Dieter Roth, Veronika Holcová, Petra Feriancová, Jörg Immendorff, Markus Huemer, Clare Woods, Dan Perjovschi, Jakub Hošek, Leiko Ikemura, Viktor Pivovarov, Jaromir Novotný, Thomas Helbig, Robert Wilson, Josef Bolf, Ryan Mendoza.

Vydané publikace a katalogy

  • Veronika Holcová
  • Tomáš Reilich
  • Markéta Othová
  • Krištof Kintera
  • Lukáš Jasanský / Martin Polák
  • Maki Na Kamura
  • Rafal Bujnowski
  • Michal Pěchouček
  • Wolfgang Robbe
  • Petra Malá Miller
  • Katarina Poliačiková
  • Ioana Nemes
  • Jaromír Novotný
  • Jan Kotík

Doprovodný program galerie 

Literární sklony aneb spisovatelé o svém oblíbeném obrazu, objektu, akci, instalaci… byly společným projektem Galerie Jiří Švestka a básníka Petra Borkovce. Šlo o cyklus přednášek s krátkým koncertem, na kterém významní čeští literáti představili a komentovali svá oblíbená umělecká díla. Přednášeli zde například Jáchym Topol, Ondřej Buddeus, Markéta Pilátová, Markéta Denemarková, Petr Král a další.

Galerie pravidelně pořádala mimo jiné komentované prohlídky a diskuze s umělci, ve kterých pokračuje nyní i v Berlíně.

Reference

  1. Začátek galeristů v Čechách [online]. 2012-05-29 [cit. 2016-06-25]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.