Furkapass
Průsmyk Furkapass je 2429 m vysoký švýcarský silniční průsmyk v Alpách. Spojuje údolí Urseren (horní tok řeky Reuss) v kantonu Uri s okresem Goms v kantonu Valais. Prochází jím evropské rozvodí mezi Středozemním a Severním mořem.
Furkapass | |
---|---|
Stát | Švýcarsko |
Souřadnice | 46°34′22″ s. š., 8°25′ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Název pochází z latinského furca, které se používalo pro označení dvouhroté vidlice.
Doprava
Silnice
Průsmyková silnice je součástí hlavní silnice č. 19. V západním údolním městečku Gletsch se z ní odpojuje silnice na průsmyk Grimselpass.
Průsmyk Furkapass leží na Rhétské cyklotrase (Andermatt - Ženeva), švýcarské národní cyklotrase 1.
Ve výšce 2272 m n. m. se na západní straně průsmyku nachází hotel Belvédère, postavený kolem roku 1882 (od roku 2015 je uzavřen), ze kterého je přístup na konec ledovce Rhone.
Železnice
Až do roku 1981 překonávala železnice Furka-Oberalp průsmyk Furkapass po ozubnicové trati, která nebyla v zimě bezpečná, a ve vrcholovém tunelu Furka, který byl dokončen v roce 1925. S výškou 2160 m n. m. se jedná o nejvýše položený alpský železniční přechod ve Švýcarsku.
Po otevření úpatního tunelu Furka byla horská trať vyřazena z provozu. Demontáži trati však zabránili železniční nadšenci. Od roku 1992 provozuje společnost Dampfbahn Furka-Bergstrecke AG na části horské trati muzejní železnici. Dne 12. srpna 2010 byla celá trať znovu otevřena.
Mezi Realpem a Oberwaldem VS je celoročně k dispozici automobilová doprava úpatním železničním tunelem.
Nadmořská výška
Na švýcarské národní topografické mapě je uvedena výška průsmyku 2429 m n. m., ale na ceduli na místě (Passhöhe) je stále uvedeno 2436 m n. m., stejně jako na staré Siegfriedově mapě.
Historie
Průsmyk byl využíván již v římských dobách, později tudy vedla i soumarská stezka, po níž se od 13. století přepravovalo stále více zboží, jako sůl, víno, kožešiny a obilí. Ještě na počátku 19. století sahal ledovec Rhone až do Gletsche.
V letech 1864 až 1866 byla z Hospentalu do Oberwaldu vybudována téměř 40 kilometrů dlouhá silnice o šířce nejméně 4,20 m. Dvě třetiny nákladů hradila z vojenských důvodů spolková vláda. Na nové silnici fungovala koňská pošta až do roku 1921, kdy přes průsmyk přejel první poštovní autobus. V roce 1911 byla zahájena stavba železnice Furka, která byla otevřena v roce 1925, ale mohla být využívána jen několik měsíců v létě. V roce 1982 byl uveden do provozu zimní bezpečný tunel Furka.
V roce 1964 se v průsmyku Furkapass natáčely některé scény filmu Goldfinger o Jamesi Bondovi se Seanem Connerym a Gertem Fröbe. Scény ve Švýcarsku jsou dnes považovány za klasiku bondovského příběhu a byly citovány i v pozdějších filmech; například scéna nad Monakem ve filmu Zlaté oko.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Furkapass na německé Wikipedii.
Literatura
- Hans Stadler: Furkapass. In: Historisches Lexikon der Schweiz. 24. Oktober 2006.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Furkapass na Wikimedia Commons
- Informace o průsmyku
- Furkapass na elexikon.ch
- Furkapass na motorce a autem
- Furkapass na mapě