Valais

Wallis[1] či Valais[2] (francouzsky Valais, německy Wallis, italsky Vallese, rétorománsky Vallais), je kanton na jihu Švýcarska. Na jihu hraničí s Itálií, na jihozápadě pak s Francií. Na severu sousedí s kantony Vaud a Bern, na východě s kantony Uri a Ticinem. Hlavní město je Sion. Vedle mírně převažující francouzštiny je zde úředním jazykem také němčina.

Kanton Valais
Canton du Valais
Kanton Wallis

znak

vlajka
Geografie

Poloha kantonu ve Švýcarsku

Mapa kantonu s obcemi a okresy
Hlavní městoSion
Souřadnice46°4′ s. š., 7°36′ v. d.
Rozloha5 224,5 km²
Nejvyšší bodDufourspitze (4634 m n. m.)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel343 955 (2018)
Hustota zalidnění65,8 obyv./km²
Jazykfrancouzština, němčina
Správa regionu
Nadřazený celekŠvýcarsko
Druh celkukanton
Vznik1815
VládaConseil d'Etat /
Staatsrat (5 členů)
ParlamentGrand Conseil /
Grosser Rat (130 poslanců)
Podřízené celky• 13 okresů
• 126 obcí
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2CH-VS
NUTSCH012
Označení vozidelVS
Oficiální webwww.vs.ch
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografický přehled

Kantonu dominuje široké ledovcové údolí řeky Rhôny. Nachází se zde řada postranních údolí, která odbočují z hlavního rhônského údolí. Padesát zdejších vrcholů převyšuje 4 000 m. Také se zde nachází řada ledovců.

Řeka Rhôna odtéká hlavním údolím od východu na západ až do Martigny, potom pravým úhlem zamíří k severu, kde ústí do Ženevského jezera. Hlavní údolí je na severu ohraničeno Bernskými Alpami a Walliskými Alpami na jihu. Úrodná je pouze asi polovina rozlohy kantonu.

Kanton má několik jak švýcarských, tak i světových „nej“. Samotný Wallis lemuje okolo 40 čtyřtisícovek, je zde i největší hora Švýcarska Dufourspitze ale i světoznámý „Dračí zub“ Matterhorn.

Ekonomický přehled

K nejdůležitějším odvětvím zdejšího hospodářství patří produkce vína a cestovní ruch. Mezi zdejší velké turistické atrakce náleží Matterhorn poblíž obce Zermatt, nicméně oblíbené jsou i další části zdejších hor. Vedle turistiky je stále důležité i zemědělství. Zdejší vinařství má v celém Švýcarsku nejsilnější postavení.

Poznámky

  1. U česky psaných webů o kantonu výrazně převažuje původně německý oficiální název kantonu
  2. V česky psaných webech méně často užívaný původně francouzský oficiální název kantonu. Francouzština je zde také prvním úředním jazykem

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.