Franz Josef Strauß

Franz Josef Strauß (též Franz Josef Strauss, 6. září 1915 Mnichov3. října 1988 Řezno) byl německý politik, dlouholetý předseda CSU.

Franz Josef Strauß
Stranická příslušnost
ČlenstvíKřesťansko-sociální unie Bavorska

Narození6. září 1915
Mnichov
Úmrtí3. října 1988 (ve věku 73 let)
Řezno
Místo pohřbeníRott am Inn
ChoťMarianne Straußová
DětiMax Strauß
Franz Georg Strauß
Monika Hohlmeierová
Alma materMnichovská univerzita
Profesepolitik
Náboženstvíkatolicismus
Oceněnírytíř velkokříže Řádu za zásluhy o Italskou republiku (1957)
velkokříž Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (1958)
Bavorský řád za zásluhy (1959)
velkokříž Řádu koruny (1960)
velkokříž Řádu Jiřího I. (1960)
 více na Wikidatech
Podpis
CommonsFranz Josef Strauß
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Narodil se do rodiny mnichovského řezníka jako druhé dítě. V letech 1935-1939 studoval němčinu, historii a ekonomii na Mnichovské univerzitě.

V letech 19491978 byl poslancem německého spolkového sněmu, v letech 19531969 zastával ministerské posty ve spolkových vládách(v následujícím pořadí byl postupně ministrem pro zvláštní záležitosti, pro jadernou bezpečnost, ministrem obrany a ministrem financi) a mezi lety 1978 a 1988 byl ministerským předsedou Bavorska.

Franz Josef Strauß byl 1. září 1988 na lovu zvěře, kde došlo ke zhroucení-se krevního oběhu s krátkodobou zástavou srdce. Než přijela sanitka, tak to nějakou dobu trvalo; to bylo klíčové pro další lekařskou pomoc. Zemřel 3. října 1988 v Řeznu. Na úmrtním ceremoniálu na mnichovském "Marienplatzu" se sešlo více než 15 000 lidí, aby se se svým tzv. Zemským tátou rozloučili.

Frany Josef Strauß byl velice oblíbeným politikem v Bavorsku. Mimo Bavorska byl ale sporný, často nenáviděný. Když se ucházel o funkci kancléře, tak se mu velké šance nedávaly. Volby skutečně prohrál, protože ho voliči ze zbytku Německa za kancléře nechtěli. V Bavorsku ale dociloval pravidelně vysokých volebních výsledků, jeho CSU až kolem 65 procent, což mu vždy zaručovalo absolutní většinu v bavorském parlamentu. Zajímavostí ale je skutečnost, že ačkoliv bylo Bavorsko vždy konzervativní, tak byl Mnichov, jako hlavní město, vždy v rukou socialistického starosty.


Strauß se také vyznamenal svým bojem za čistotu piva. Bylo to v době, kdy se do Německa začátkem 80. let tlačily zahraniční pivovary s chemicky konzervovaným pivem. Byl zastáncem monarchie v Bavorsku.

Vyznamenání

Odkazy

Reference

  1. STIFTUNG, Hanns-Seidel. Ehrungen. www.fjs.de [online]. [cit. 2019-10-02]. Dostupné online. (německy)
  2. Le onorificenze della Repubblica Italiana. www.quirinale.it [online]. [cit. 2019-10-02]. Dostupné online.
  3. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-10-02]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.