František Pettrich

František Pettrich, též Franz Seraph Johann Nepomuk Pettrich (29. srpna 1770 Třebenice[1]23. ledna 1844 Drážďany) byl česko-německý sochař druhé generace období klasicismu a vysokoškolský pedagog.

František Pettrich
Franz Pettrich na portrétu od Carl Christiana Vogela z roku 1813
Rodné jménoFranz Seraph Johann Nepomuk Pettrich
Narození29. srpna 1770
Třebenice
České království České království
Úmrtí23. ledna 1844 (ve věku 73 let)
Drážďany
Saské království Saské království
Místo pohřbeníVranov
Národnostněmecká
Povolánísochař
Manžel(ka)Caroline Pettrich,
Juliane Pettrich
DětiFerdinand Pettrich
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Náhrobek Franze Pettricha na starém katolickém hřbitově v Drážďanech.

Život

Narodil se jako syn truhláře Petříka alias Pettricha v Třebenicích. Nejprve se vyučil v Litoměřicích v dílně kameníka Antona Wytkupa. Dále se učil v Praze u sochaře Josefa Malínského a pak odešel studovat sochařství do ateliéru Giovanniho Battisty Casanovy na Akademii umění do Drážďan. Tam byl roku 1795 jmenován saským dvorním sochařem saského kurfiřta Fridricha Augusta III. a spolu se svým učitelem se zúčastnil sochařské výzdoby budovy Zwingeru. V letech 1801 – 1803 podnikl se svým žákem Ch. B. Kühnem studijní cestu po Itálii, přes rok pobývali v Římě, mj. v ateliérech Bertela Thorvaldsena a Antonia Canovy. Od roku 1805 pracoval opět v Drážďanech.

6. prosince roku 1815 byl na drážďanské akademii jmenován profesorem sochařství. S touto funkcí přicházely společenské zakázky na pomníky a náhrobky.

Byl dvakrát ženat, obě manželky přežil a vytesal jim náhrobky, stejně jako sám sobě. Hroby se dochovaly na Starém katolickém hřbitově ve čtvrti Drážďany – Friedrichstadt. Pettrich byl členem drážďanské zednářské lóže U zlatého jablka (Zum goldenen Apfel).

Kamenosochařem a pokračovatel v otcově tematickém repertoáru se stal syn z prvního manželství, Ferdinand Pettrich (1798-1872), který studoval sochařství rovněž u Bertela Thorvaldsena v Římě.

Dílo

Věnoval se převážně tvorbě kamenné monumentální plastiky, a to pomníkům a náhrobkům. Jeho práce jsou jednak v saských státních sbírkách v Drážďanech a v Pirně, a dále na hřbitovech v Drážďanech, v Čechách rozesety po hřbitovech severních a severozápadních Čech, na Děčínsku, Chomutovsku a Jablonecku nad Nisou.

Významné práce

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Třebenice
  2. PÁNEK, Petr. Franz Pettrich a Mikulášovice. Mikulášovické noviny. Červen 2016, roč. 26, čís. 6.
  3. POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech K/O. Praha: Academia, 1978. S. 266.

Literatura

  • Roman PRAHL a kolektiv: Umění náhrobku v českých zemích 1780 - 1830. Academia Praha 2004, s.84 – 87, ISBN 80-200-1188-9.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.