Evangelický kostel (Horní Dubenky)

Evangelický kostel v Horních Dubenkách je chrámem Páně sboru Českobratrské církve evangelické v Horních Dubenkách, nachází se v centru obce. Kostel je barokní stavbou z doby těsně po vydání tolerančního patentu. Je obdélnou sálovou stavbou se zděným zaklenutím kostelní lodi a zvonicí nad vstupem. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Evangelický kostel
v Horních Dubenkách
Evanglický kostel v Horních Dubenkách
Místo
StátČesko Česko
KrajVysočina
OkresJihlava
ObecHorní Dubenky
Souřadnice49°15′34,82″ s. š., 15°18′51,26″ v. d.
Základní informace
CírkevČeskobratrská církev evangelická
SeniorátHorácký
SborHorní Dubenky
Užíváníužíván
Datum posvěcení1789
Architektonický popis
Výstavba1784–1789
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
AdresaHorní Dubenky
Kód památky36616/7-4829 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Zpočátku byly bohoslužby ve stodole Ondřeje Krejčího. Místní evangelíci chtěli nechat vystavět vlastní chrám. Stavba začala 27. dubna 1786 a kostel byl vysvěcen 22. října 1786.[2] Rychlost výstavby svědčí o tom, s jakou horlivostí evangelíci z Horních Dubenek a okolí trvali na zřízení vlastního chrámu Páně. Dříví, prkna, šindel, kámen, cihly a vápno darovali lidé, ostatní stálo 912 zl. Sbírkou se vybralo 549 zl., zbývající část byla rozpočítána mezi členy sboru.

Až do roku 1840 se v kostele zpívalo bez varhan. První varhany byly pořízeny od varhanáře Procházky z Dolní Cerekve. Současné varhany jsou z roku 1885 od varhanáře Aloise Kudrny z Pardubic.

Věž s kopulí a křížem byla postavena v roce 1856, posvěcena 27. září 1857. Ve věži pro dvojici zvonů se postupně vystřídaly čtyři zvony. V současnosti je ve věži jen jeden zvon, na který se ručně zvoní před každými bohoslužbami.

V roce 1894 byla provedena větší rekonstrukce kostela – nová kruchta, zvětšena okna, nezávislý vnější vchod na kruchtu z čelní strany objektu. Další generální rekonstrukce proběhla v letech 1952–1954 (Ing. arch. Bohumil Bareš). Při ní byl výrazně změněn vnitřní i vnější vzhled objektu. Byl odstraněn původní luterský mobiliář (lavice, kruchty, oltář, presbytář) i kamenná dlažba. Vybudován byl boční vchod na kruchtu vnějším kamenným schodištěm z jižní strany a dostavěny přístavky z východní a západní strany. Vyměněna byla stávající šablonovitá krytina střechy za pálenou bobrovku a provedeny klempířské práce včetně opravy věže. Nejspornějším momentem rekonstrukce se stalo vyhloubení sklepa pod presbytářem za účelem zařízení teplovzdušného vytápění kotlem na tuhá paliva.

V roce 1984 byla dobrovolnicky provedena nová fasáda a nátěr věže.

V letech 2013–2014 bylo přistoupeno k další rozsáhlé obnově objektu z důvodu významných statických poruch ve zdech kostela. Ty byly zapříčiněny pronikající vodou pod kostel, která během let destruovala založení objektu v místě sklepa pod presbytářem. Ke kostelu byla dovedena odvodňovací kanalizace, byly provedeny drenáže okolo celého objektu, byly podezděny a tím zpevněny původní základy v části podsklepení, sešity trhliny v celém obvodu, opraven krov a vyměněna střešní krytina včetně klempířských prvků a nátěru věže.[3]

V roce 2015 byly obnoveny vnitřní omítky a kostel byl vymalován, nově vydlážděn byl prostor před kostelem. V roce 2016 bylo zcela obnoveno venkovní schodiště na kruchtu a též degradované části vnějších omítek po celém obvodu stavby.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-03-09]. Identifikátor záznamu 148481 : evangelický sbor. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  2. Farní sbor ČCE Horní Dubenky. Historie sboru [online]. Horní Dubenky: Farní sbor ČCE Horní Dubenky [cit. 2018-03-09]. Dostupné online.
  3. JELÍNKOVÁ, Markéta. Na kostel v Horních Dubenkách čekají poslední stavební úpravy. Jihlavský deník. 2014-07-16. Dostupné online [cit. 2018-03-09]. (česky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.