Erijské jezero

Erijské jezero (anglicky Lake Erie, francouzsky Lac Érié) je nejjižnější a nejmělčí jezero v systému pěti Velkých jezer v Severní Americe. Jezerem prochází státní hranice mezi Kanadou na severu (provincie Ontario) a USA na jihu (státy Michigan, Ohio, Pennsylvania a New York). Má rozlohu 25 667 km² (kanadská část 12 722 km² a americká část 12 945 m²). Je 388 km dlouhé a maximálně 92 km široké. Průměrně je hluboké 19 m a dosahuje maximální hloubky 64 m. Objem vody je 484 km³. Leží v nadmořské výšce 173 m.

Erijské jezero
Umístění Erijského jezera mezi Velkými jezery
Poloha
SvětadílSeverní Amerika
StátKanada Kanada,
USA USA
Provincie
Státy USA
Ontario
Michigan Michigan, Ohio Ohio,  Pensylvánie, New York
Zeměpisné souřadnice42°30′ s. š., 81° z. d.
Rozměry
Rozloha25 667 km²
Délka388 km
Šířka92 km
Objem484 km³
Max. hloubka64 m
Ostatní
Nadm. výška173 m n. m.
Přítok vodyDetroit, Cuyahoga
Odtok vodyNiagara
SídlaBuffalo, Cleveland
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pobřeží

Břehy jsou vysoké a mírně členité.

Ostrovy

V Erijském jezeře leží na americkém území například ostrovy Kelleys Island, Middle Bass Island, North Bass Island, North Harbour Island, Rattlesnake Island, South Bass Island s městečkem Put-in-Bay, na kanadském území je to především Pelee Island.

Erijské jezero

Vodní režim

Erijské jezero tvoří spojnici mezi Velkými jezery. Přítok přichází z Huronského jezera přes řeku svaté Kláry (43 km), jezero svaté Kláry a řeku Detroit, která ústí Erijského jezera. Do Ontarijského jezera odtéká řeka Niagara (54 km).

Lodní doprava

Jezero spojuje lodní doprava s ostatními Velkými jezery. Welland Canal s plavebními komorami (obchází Niagarské vodopády) spojuje Erijské a Ontarijské jezero. Řeka Niagara a Erijský kanál spojují Erijské jezero s řekou Hudson.

Osídlení pobřeží

Na břehu leží města a přístavy Buffalo, Erie, Toledo, Monroe a Cleveland, (USA) a Port Colborne (Kanada). Jezero je silně znečištěno jak průmyslem tak i domácnostmi a téměř ¼ jezera tvoří mrtvou zónu.

Odkazy

Související články

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.