Emil Musil-Daňkovský

Emil Musil-Daňkovský (7. listopad 1857 Daňkovice[1]8. únor 1941 Kutná Hora) byl řídící učitel a myslivecký publicista v obci Mokré.

Emil Musil - Daňkovský
Emil Musil - Daňkovský
Narození7. listopadu 1857
Daňkovice
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí8. února 1941 (ve věku 83 let)
Kutná Hora
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
NárodnostČeši
Povolánípedagog
Nábož. vyznáníEvangelická církev v Rakousku (1781–1918)
Českobratrská církev evangelická
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a dílo

Emil Musil-Daňkovský se narodil 7. 11. 1857 v Daňkovicích u Nového Města na Moravě v učitelské rodině. Školu navštěvoval v rodné vsi a ve Svitavách, kde se učil německy. V roce 1871 odešel na evangelický vzdělávací ústav do Staré Čavy u Velkého Hlohova a v roce 1873 již učil na evangelické škole v Mikulůvce u Vsetína na Moravě. Byl to člověk, který se stále vzdělával. V roce 1877 odmaturoval a získal tak vysvědčení učitelské dospělosti. Učil na několika místech, až v roce 1882 byl ustanoven učitelem a správcem školy v Mokrém.

Emil Musil-Daňkovský se aktivně zapojoval do života v obci. Byl zakladatelem Čtenářsko-hospodářské besedy, působil v ní jako jednatel a předseda. Angažoval se také v učitelské jednotě Budeč Opočenská v Dobrušce, kde přijal funkci předsedy. Byl redaktorem časopisu Lovecká besídka (od srpna 1894 do července 1902 vyšlo 8 ročníků). Byla to sbírka poučného a zábavného čtení pro přátele myslivosti a přírody. Časopis přinášel básně, romány, novely, fejetony, úvahy, povídky a články s loveckou a přírodopisnou tematikou. Publikoval zde např. Alois Jirásek nebo F. S. Kodym. Redakce časopisu byla v mokerské škole. Dále přispíval do českých časopisů, především pedagogickými články pro mládež. Publikoval také do časopisů Lovecký obzor, Lesnický týdeník, Z lesů. Samostatně vydal přes 20 spisů. Překládal z němčiny a francouzštiny (např. Karla Maye). Psal články z oboru pěstitelství, chovatelství, věnoval se vlastivědě. Byl redaktorem Myslivecké besídky.

V Mokrém působil do roku 1919, kdy odešel na odpočinek do Kutné Hory, kde zemřel 8. 2. 1941.

Emil Musil používal často pseudonymů:

  • E. ze Lví Hory, Sylvanus, E. Lubinský, Cyril Sekáček, J. Zástěra, J. Kutnohorský, Konst. Tichý, E. M-D.

Zatím zjištěný seznam jeho prací je na stránkách kroniky obce v oddíle Dílo Emila Musila-Daňkovského, který se postupně doplňuje.

Jeho synem byl malíř Ladislav Musil, který se narodil 21. 9. 1885 v Mokrém, datum úmrtí nebylo zjištěno. Studoval na Vysokém učení technickém a univerzitě v Praze. Soukromě dále studoval malířské umění doma i v cizině. Maloval převážně krajiny.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Dagmar Honsnejmanová, Josef Ptáček: Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 – 2010, Expedice F. L. Věka, soukromé vydavatelství Dobruška 2010

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.